26 lutego 2014

Felieton. Na dobre i na złe – andrychowska karetka

Serce nam się raduje, gdy słyszymy, że już niemalże 10 tysięcy osób podpisało się pod protestem w sprawie karetki. To budująca wiadomość, pokazująca, że w sytuacji kryzysowej stać nas na wspólne działanie ponad podziałami. Miejmy nadzieję, że rządzący po raz kolejny nie zlekceważą głosu obywateli dopominających się tylko o to, co nam się zwyczajnie należy: poczucia bezpieczeństwa we własnym państwie, województwie, powiecie i gminie. Podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu (24. lutego) w imieniu stowarzyszenia „Teraz Andrychów” Zbigniewa Małeckiego i Janusza Lipskiego oraz wszystkich, którzy przyłączyli się do akcji w obronie karetki, interpelację złożył radny Franciszek Penkala. W odpowiedzi starosta Jacek Jończyk zapewnił, że ponowi swoje negatywne stanowisko w kwestii planowanych zmian w systemie ratownictwa medycznego. To również dobra wiadomość. Niestety, są też złe wieści.

24 lutego 2014

Pamiętajmy o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

Ks. Proboszcz Stanisław Czernik
przez wiele lat sprawował
posługę kapłańską w okolicach,
w których wcześniej operował
oddział AK „Sosienka”.
Kolejne spotkanie zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej Andrychów II wspólnie z Parafią św. Macieja przyciągnęło do kina Beskid liczną widownię. Dla pełnej sali w ubiegłą sobotę wyemitowano film „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”. Dokument przedstawia losy oddziału AK „Sosienki” dowodzonego przez Jana Wawrzyczka. Gościem specjalnym był jeden z twórców obrazu – Bogdan Wasztyl (na fot.).

Wśród widzów nie zabrakło kibiców KS Beskid, którzy zapraszają już w najbliższą sobotę na Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Andrychowie. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 18.00 Mszą św. w Kościele św. Macieja, skąd przeniosą się na cmentarz komunalny. Szczegóły na plakacie obok. Udział w obchodach zadeklarowali członkowie Klubu Gazety Polskiej Andrychów II.
Radny miejski Zbigniew Małecki, szef KGP Andrychów II
i organizator projekcji

22 lutego 2014

Źródło spod Pańskiej Góry. O finansach parafii a także o filmowej pasji młodego kapłana

Ile w 2013 roku parafia św. Macieja zapłaciła za ogrzewanie kościoła? Ile za remont elewacji świątyni a ile za remont Domu Katolickiego przy ul. Krakowskiej? – m. in. tego można dowiedzieć się z najnowszego wydania „Źródła spod Pańskiej Góry”.  Tygodnik wspólnoty św. Macieja drukuje podsumowanie gospodarcze za ubiegły rok. Z gazety dowiemy się także, jakie problemy najczęściej poruszali parafianie podczas zakończonej niedawno Kolędy.

W „Źródle…” znajdziemy również trzecią część zapisu rozmowy z ks. Maciejem Dąbrowskim. Tym razem kapłan opowiada m. in. o tym, jak spędza wolny czas. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się, o jakim filmie ks. Maciej nie da powiedzieć złego słowa i czy ogląda horrory, zachęcamy do sięgnięcia po tygodnik.

Gazeta zamieszcza także szereg ważnych parafialnych informacji oraz stałe cykle. Raz jeszcze gorąco polecamy lekturę „Źródła spod Pańskiej Góry”, które jest już dostępne w kiosku „Emaus”. 

20 lutego 2014

Felieton. Nowiny pod dużą kreską. Król jest nagi.

Kiedy na początku 2011 roku z nadania burmistrza Żaka władzę w gminnych mediach: „Nowinach Andrychowskich” i „Twoim Radiu Andrychów” (TRA) przejął Marek Nycz z Kęt słyszeliśmy zapewnienia o samofinansowaniu się redakcji. Dziś, po trzech latach rządów obecnej ekipy, musimy jasno powiedzieć: król jest nagi. Tak, jak w wielu innych przypadkach skończyło się na obietnicy. A fakty są takie, że sytuacja „Nowin” i TRA jest dużo gorsza niż za poprzedników.

19 lutego 2014

Felietonik. Potykając się o śmieci

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że w tej kadencji Andrychów nie ma prawdziwego gospodarza. Pokazywaliśmy nie tylko zastój inwestycyjny, katastrofalny stan infrastruktury drogowej, zaniedbane obiekty gminne, ale też zwyczajnie brudne i zaśmiecone chodniki, ulice, place i skwery. Zwykle nasze uwagi były bagatelizowane przez decydentów, a w internecie próbowano ośmieszyć to, że zajmujemy się takimi „błahostkami”. Tymczasem to nie są wcale błahostki. Te niby drobiazgi świadczą o naszej gminie i jej mieszkańcach. Tworzą nasz wizerunek. I wizerunek ten jest, oględnie mówiąc, nieciekawy.

18 lutego 2014

Felieton. Kolejna skarga odrzucona

Środowy zimowy wieczór, komisja rewizyjna rady miejskiej. Zapowiada się spokojna debata dotycząca bieżących spraw gminnych. Jednakże wśród różnych tematów znalazła się kolejna skarga mieszkańca na burmistrza Andrychowa. Ta kadencja zresztą charakteryzuje się właśnie dużą ilością skarg wnoszonych przez mieszkańców i różne organizacje. Tym razem poszło o miejski szalet. No cóż. Na komisji zażartowałem, że to obiekt wyższej użyteczności publicznej, stąd też gorąca atmosfera towarzysząca tej sprawie. Swoje racje przedstawił dotychczasowy dzierżawca jak i dyrektor Zakładu Obsługi Mienia Komunalnego. Nawet po wysłuchaniu obu stron trudno w tak krótkim czasie wyrobić sobie zdanie dotyczące omawianej kwestii. Mimo to koalicyjni radni skargę na burmistrza odrzucili.

14 lutego 2014

Felieton. Ranking ściśle tajny – Andrychów na szarym końcu

Tomasz Żak obiecywał w kampanii, że pokaże wszystkim, jak ściągać do gminy unijne pieniądze.  Zatrudnił nawet „fachowca”, który tylko tym miał się zajmować. Fuchy tej już od dawna w magistracie nie ma. Tak jak nie ma kasy z UE! Zapewne z tego powodu w lokalnych i urzędowych mediach przemilczano ranking prestiżowego czasopisma samorządowego „Wspólnota” z grudnia 2013 roku. Andrychów sklasyfikowano w nim na 503 miejscu (sic!) spośród 575 miast.  Według autorów zestawienia, wielkość pozyskanych dotacji w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi w naszej gminie 245 złotych i 70 groszy. To prawie siedemdziesiąt razy mniej niż ma lider statystyki czyli Krynica Morska (16 423,91 zł)! Takie "sukcesy" odnosi Tomasz Żak i jego ekipa!

12 lutego 2014

Felieton. Obiecanki cacanki Tomasza Żaka, czyli naga prawda o całodobowym ambulatorium, zwanym "pogotowiem"

Rolowane pogotowie
W kampanii wyborczej 2010 roku kandydat na burmistrza Tomasz Żak przekonywał andrychowian, że przywróci nam całodobowe ambulatorium, potocznie zwane pogotowiem. Wielu wyborców tą obiecanką przekonał. Po wygranych wyborach koncepcja nowego burmistrza nieco schudła, bo zaczął mówić tylko o weekendowym „pogotowiu”. Potem przestał mówić cokolwiek. Wkrótce minie jego kadencja, a ambulatorium jak nie było, tak nie ma. I już niestety nie będzie:( Naprawdę nad tym ubolewamy, zwłaszcza, że rzeczywiście była szansa i było już nawet blisko do zrealizowania tego pomysłu! Nie do wiary, że całą sprawę pokpił właśnie jej pomysłodawca, czyli burmistrz Tomasz Żak!

11 lutego 2014

Felieton. Kultura po andrychowsku - Nie ma to jak twórcze picie piwa i karciochy!

Tytułowy bohater „Hamleta” W. Szekspira stwierdza pod koniec pierwszego aktu, że: „są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło”. Myśl tę twórczo rozwinął współczesny satyryk, Piotr Bałtroczyk dodając, że „większość z tych rzeczy znajduje się w Polsce”. Pozwolimy sobie dołączyć na moment do tego wyborowego towarzystwa i sparafrazować obu klasyków hurtem: Są rzeczy w naszej gminie, o których nikomu się nigdy nie śniło, a większość z nich dzieje się na naszych oczach. Jedną z nich jest na nowo zdefiniowana działalność kulturalna. Dzięki „twórcom” ze stowarzyszenia ASTeK dowiedzieliśmy się, że chodzi o picie piwka i winka przy grze w karty! A dzieje się to zaledwie w dwa lata po tym, jak "twórcy" napisali: „Cieszymy się, że władze lokalne i sami mieszkańcy rozumieją naszą misję i chcą dać nam szansę. To ogromny kredyt zaufania. Wykorzystamy go!”: 
https://www.facebook.com/projektklubpodbaszta/info

Nic tylko pogratulować „twórcom” i ich „mecenasom” z władz lokalnych.

10 lutego 2014

Felieton. Mówi Wam to coś?

Mówi Wam to coś? - takiego zwrotu używał w serialu „Dom" aktor Wirgiliusz Gryń. Przypomniało mi się to zdanie po przeczytaniu artykułu pod tytułem „Bolandia w roku wyborczym” napisanego przez wybitnego ekonomistę Krzysztofa Rybińskiego dla tygodnika „Do Rzeczy”. Autor opisuje realia w roku wyborczym w hipotetycznych krajach. Jednym z nich jest Demokratyczna Telerepublika Bolandii. Zacytujmy fragment:
„Bolandia jest telerepubliką , a to oznacza, że obywatele wybierają na rządzących tych, którzy najładniej wyglądają w telewizji. Albo takich, którzy są celebrytami - chodzi o osoby powszechnie znane, choć nie bardzo wiadomo dlaczego. Szczęśliwie dla polityków, na skutek uzależnienia od telewizji i przecen w sklepach, mieszkańcy Bolandii nabawili się choroby społecznej, która prowadzi do utraty tej części pamięci, w której były zachowane poprzednie obietnice polityków.

9 lutego 2014

Warto podzielić się z najbardziej potrzebującymi!

Pod takim hasłem Bank Żywności w Krakowie, Sklep TESCO oraz Wolontariusze ze Szkolnego Klubu PCK HDK przy Zespole Szkół nr 1 w Andrychowie przeprowadzili Noworoczną Zbiórkę Żywności w dniach od 23 stycznia do 5 lutego 2014 roku.

 - Dzięki Państwa hojności zebraliśmy wspólnie 434 kg żywności, głównie takie produkty, jak: olej, ryż, cukier, przetwory mięsne, przetwory warzywne i słodycze. Zebrana żywność zostanie przekazana dla mieszkańców naszej gminy. Bardzo dziękujemy za wsparcie tej ogólnopolskiej akcji i zapraszamy do następnych – zapewniają organizatorzy. 

8 lutego 2014

Źródło spod Pańskiej Góry. Podsumowanie Kolędy i nie tylko

W sobotnie przedpołudnie zachęcamy tradycyjnie do lektury najnowszego wydania „Źródła spod Pańskiej Góry”. W dużej części aktualny numer poświęcony jest podsumowaniu Kolędy 2013/2014 w parafii św. Macieja. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z artykułem „Czas dzielenia się radościami i troskami”.
„Źródło…” zamieszcza drugą część zapisu rozmowy z ks. Maciejem Dąbrowskim. Tym razem z tekstu „Odkryć swoje powołanie” dowiemy się m. in., jakie funkcje pełnił kapłan w seminarium, za co ceni andrychowian a także... esemesa, o jakiej treści przysłał mu kilka miesięcy temu ks. Michał Gajzler, także wikariusz w parafii św. Macieja.
To nie wszystko...

„Źródło spod Pańskiej Góry”. O drodze do kapłaństwa, wizycie znanego muzyka w andrychowskim liceum oraz projekcie niosącym pomoc niepełnosprawnym

Bardzo gorąco zachęcamy Państwa do sięgnięcia po najnowsze wydanie tygodnika parafii św. Macieja w Andrychowie. W tym numerze „Źródło spod Pańskiej Góry” zamieszcza m. in. zapis rozmowy z ks. Maciejem Dąbrowskim. Wikariusz opowiada o swojej rodzinie a także drodze do kapłaństwa. Zapewniamy - jest to niezwykle intrygująca opowieść
„Źródło…” drukuje także relację z dwóch ważnych wydarzeń związanych z parafią: wizyty w andrychowskim LO Łukasza Golca z „Golec uOrkiestra” oraz koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Andrychów”, który odbył się w minioną niedzielę (my o tym wydarzeniu pisaliśmy tutaj:

W tygodniku znajdziemy informację o projekcie skierowanym do osób niepełnosprawnych, realizowanym przez stowarzyszenie AGRADO. Jest i ponowne zaproszenie do kina „Beskid” na dzisiaj i jutro. Przypomnijmy. Dziś o godz. 17.00 w parafialnym kinie będzie można obejrzeć film „Październikowe dziecko”, natomiast jutro obraz „Koło zamachowe”. Wstęp na oba seanse jest wolny (szczegóły m. in. tutaj http://dlaandrychowa.blogspot.com/2014/02/weekend-z-filmem.html ).  Jak zwykle, w „Źródle…” nie zabrakło ważnych informacji parafialnych oraz stałych cyklów, m. in. „Czy wiesz że ….” oraz comiesięcznego „Bliżej misji”.

Serdecznie polecamy lekturę tygodnika.   

6 lutego 2014

Porażka ekipy Tomasza Żaka i jego koalicjantów z Rady Miejskiej. Wojewoda Małopolski przyznał rację związkowcom z Centrum Kultury i Wypoczynku (CKiW) na działanie Rady.

Sprawa jest skomplikowana. Jej początkiem jest skarga, jaką złożyli związkowcy z „Solidarności” na dyrektorkę centrum kultury. Zarzucili jej, iż doprowadziła do sytuacji, w której nowy Regulamin Organizacyjny w tej instytucji (zakładający m.in. redukcje etatów i zmianę wysokości wynagrodzeń części pracowników) został wprowadzony z naruszeniem prawa. Po pierwsze bez koniecznej opinii związków zawodowych. Po drugie – za zgodą dyrektorki wprowadziła go w życie jej pełnomocniczka Aneta W. (ze względu na postępowanie sądowe nie możemy podać pełnego nazwiska). Tymczasem, jak argumentowali związkowcy, ani ustawa o działalności kulturalnej, ani statut CKiW nie przewiduje takiej funkcji. Dyrektorce Teresie Tomiak związkowcy zarzucili więc, iż doprowadziła do sytuacji, w której inna osoba niż dyrektor, bez umocowania w ustawie, aktach wykonawczych ministra kultury i statucie CKiW, bezprawnie nadała nowy Regulamin.

5 lutego 2014

Weekend z filmem

W nadchodzący weekend polecamy udać się do kina „Beskid” w Andrychowie (Dom Katolicki przy ul. Krakowskiej 132). W związku z dużym zainteresowaniem oraz bardzo dobrymi opiniami widzów 8 i 9 lutego parafia św. Macieja zaprasza na powtórne emisje filmów „Październikowe dziecko” (w sobotę) oraz „Koło zamachowe” (w niedzielę). Początek obu seansów – godz. 17.00. Wstęp wolny.

    Jak pisze parafialny tygodnik – „Źródło spod Pańskiej Góry”, obraz „Październikowe dziecko” opowiada o przeżyciach Hannah, szukającej swej biologicznej matki. Scenariusz filmu został zainspirowany historią Gianny Jessen, która przeżyła własną aborcję. 

4 lutego 2014

Ten typ tak ma:)

Nasz stały Czytelnik przysłał nam zrzut z facebooka Tomasza Żaka :
(https://www.facebook.com/tomasz.zak.564?fref=ts). Ujęła nas udostępniona przez burmistrza Andrychowa fotka z psiakiem, a do łez rozbawił komentarz, który jej towarzyszy ("Dzisiaj właśnie tak mam:-)"). Wpis pochodzi z wtorku, 28 stycznia – dwa dni przed sesją Rady Miejskiej, na której nieobecny był włodarz naszej gminy.  W kontekście zbliżających się wyborów zabawny jest również link w lewym dolnym rogu: ANDRYCHÓW: Sprzedam/Wymienię/Oddam:)


3 lutego 2014

Felieton. Być albo nie być (na sesji) – oto jest pytanie

Podczas ostatnich obrad Rady Miejskiej w Andrychowie na sali nie było Tomasza Żaka. Fakt ten został odnotowany przez lokalne media, które słusznie zauważyły związek między niebytem burmistrza a sprawnością i szybkością obrad. Każdy ma prawo skorzystać z L4, ponieważ choroba nie wybiera. Różne są też choroby, jedne cięższe, inne lżejsze, jeszcze inne – dyplomatyczne. Dlatego właśnie jednego dnia można być na zwolnieniu, a już drugiego dnia - w pełni formy występować w świetle reflektorów w polskiej telewizji. Rozumiemy to znakomicie i nie jest nam obce uczucie współczucia dla kogoś, kogo dopadła niedyspozycja. Ważniejsze dla przyszłości Rady Miejskiej jest to, jak zrobić, aby następne obrady przebiegały tak sprawnie jak te styczniowe.

2 lutego 2014

Oczko zmruż;)

Szanowni Czytelnicy! Na pewno zauważyliście, że na naszym blogu pojawiają się zarówno poważne tematy, jak sprawy mniejszego kalibru, a nawet błahostki, które mają wnieść trochę humoru i dystansu do otaczającej nas rzeczywistości. Tak się nam wydaje, że trudno byłoby zaglądać na ten blog (nam też, albo nawet zwłaszcza), gdyby prowadzony był tylko w minorowym tonie, na 100% serio znaczy się seriozno. Nierzadko sięgamy również po ironię i sarkazm, bo od wieków są to jedne z niewielu oręży, jakimi dysponuje opozycja.

Na koniec tegorocznego kolędowania (FOTO)


Zgodnie z tradycją, do dzisiaj w polskich kościołach rozbrzmiewały kolędy. Na zakończenie okresu kolędowania w obu andrychowskich wspólnotach przygotowano coś specjalnego. W kościele św. Stanisława na Osiedlu podczas Mszy św. o godz. 10.00 dla wiernych zaśpiewał chór z Wieprza a także połączone siły parafialnego zespołu muzycznego oraz chóru parafii Narodzenia NMP w Inwałdzie. Z kolei w kościele św. Macieja wieczorem koncertował Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów”. W czytaj więcej fotografie z obu wydarzeń. 

1 lutego 2014

„Źródło spod Pańskiej Góry”. Podsumowanie 2013 roku, zaproszenie do kina „Beskid” oraz rodzinne kolędowanie (FOTO)

W sobotnie przedpołudnie zachęcamy do lektury najnowszego wydania „Źródła spod Pańskiej Góry”. Aktualny numer jest bogaty w bardzo różnorodną treść. Redakcja zamieszcza m. in. drugą część kalendarium podsumowującego 2013 rok we wspólnocie św. Macieja oraz całej gminie. Tygodnik prezentuje także obszerne fragmenty orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego. Zamieszcza przy tym ciekawe refleksje ks. Dariusza Pawlusa. W tekście pt. „Potrzeba miłosiernych samarytan” wikariusz parafii św. Macieja pisze m. in.: „Chorzy szukają dobrego lekarza i lekarstwa na swoje różne choroby. Rozglądają się za kimś, kto by ich „postawił na nogi” i powiedział jak Jezus: ”wstań i chodź”. Chory czeka na odwiedziny, pomoc, życzliwe słowo, czeka na obecność bliźniego, który obudzi nową tęsknotę do życia, zapali nowy płomyk nadziei  na lepsze jutro, na to, że usłyszy: „jesteś nam potrzebny, bo kochamy Cię i musisz z nami zostać jak najdłużej, tyle ile Pan pozwoli Ci zostać”Wśród szeregu informacji i zapowiedzi parafialnych, które zamieszcza „Źródło…” znajdziemy m. in. zaproszenie do kina „Beskid” na przyszły weekend 8 i 9 lutego.  

LinkWithin