1 marca 2015

Cześć i chwała Bohaterom – pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzisiaj w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Andrychowie na ołtarzu polowym przy parafii św. Macieja odsłonięto  tablicę poświęconą żołnierzom niepodległościowego podziemia, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1944 – 1963. Inicjatorami uroczystości byli: Parafia św. Macieja, Więźniowie Polityczni Stanu Wojennego, Klub Gazety Polskiej. Andrychów 2 oraz Młodzież Wszechpolska.
    W homilii podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej przez pięciu kapłanów (m.in. proboszczów obu andrychowskich parafii: ks. dziekana Stanisława Czernika oraz wicedziekana dekanatu Andrychów - ks. kanonika Jana Figurę), ks. S. Czernik powiedział: (...) Pochylamy się dzisiaj z bólem nad historią naszego narodu i nad historią pojedynczego człowieka, która wpisana jest w Historię Zbawienia. Ludzkie cierpienie splata się z cierpieniem Chrystusa. Dlatego staniemy za kilka chwil u stóp naszej andrychowskiej Golgoty i w jej cieniu rozważać będziemy tragiczne losy polskich bohaterów. (…) Zamyślimy się i uświadamiamy sobie, kiedy rodzi się Kain:
- wówczas, kiedy Bóg jest odrzucony,
- gdy w miejsce Boga stawia się człowieka, ideologie, partię, system sprawowania władzy,
- gdy odrzuca się przykazanie: „Nie zabijaj”. Życie każdego człowieka należy do Boga, Pana życia i śmierci. Gdziekolwiek zostanie przelana ludzka krew, odzywa się głos Boga, który powiedział niegdyś do Kaina: „Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi (...).
 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości (w czytaj więcej). 

LinkWithin