14 grudnia 2013

Felieton. Pamiętamy o stanie wojennym.

Jutro, w niedzielę 15 grudnia 2013 roku o godzinie 9.30 w kościele św. Macieja zostanie odprawiona Msza Święta za Ojczyznę. Wspólnie z kombatantami stanu wojennego będziemy modlić się za represjonowanych i ofiary komunistycznego reżimu. Po ponad trzydziestu latach od czasów „festiwalu Solidarności” brutalnie przerwanego przez wprowadzenie stanu wojennego nadal niewiele wiemy o lokalnych wydarzeniach z tego okresu i ich bohaterach. Jak udało nam się ustalić, po 13 grudnia 1981 roku andrychowskie zakłady nie pracowały przez trzy dni. Później nadal w podziemiu prowadzono działalność związkową i pomagano rodzinom osób internowanych. Z załogi AZPB internowano wówczas: Jana Chrobaka, Barbarę Orzeł, Krystynę Chmiel, Helenę Wesołowską i Eleonorę Polak. Z WSW internowano: założyciel związku Lecha Kasperka, Józefa Matejkę, Kazimierza Pustelnika, Eugeniusza Radwana, Bronisława Skowrona, Kazimierza Kowalskiego, Czesława Żołmierka i Janusza Kuźniara. Wiesław Bakalarski, który również zakładał NSZZ „S” ukrywał się prawie przez rok. Za działalność związkową i pomoc rodzinom internowanym skazano na więzienie: Wacława Kuchtę, Arkadiusza Pyzio i Jana Nowaka. Zatrzymano także Elżbietę Kiecan, ale nic jej nie udowodniono. Dwukrotnie skazanym był Wiesław Pyzio.

Stan wojenny przygotowywano od marca 1981 roku. Wprowadzono go 13 grudnia tego roku i trwał do 22 lipca 1983 r. Do dzisiaj nie są znane dokładne dane na temat ofiar. Wiadomo, ze życie straciło ponad sto osób. W tej liczbie nie ma zmarłych w wyniku nieudzielenia pomocy medycznej na skutek zablokowania połączeń telefonicznych. Około 12 tysięcy osób aresztowano, a 50 tysięcy straciło pracę.

Wprawdzie z historią działalności Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” można zapoznać się na internetowej stronie Encyklopedii Solidarności :
(http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=G01381_Region_Podbeskidzie ), ale wiadomości dotyczących samego Andrychowa jest tam „jak na lekarstwo”. 

Ciekawe przedsięwzięcie miało natomiast miejsce niedawno w naszym Liceum Ogólnokształcącym. Jak informuje witryna Instytutu Pamięci Narodowej
http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/katowice/prezentacja-wystawy-586-dni-stanu-wojennego-andrychow,-10-maja-21-czerwca-2013), w dniach od 10 maja do 21 czerwca 2013 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie (ul. Ferdynanda Pachla 16) można było obejrzeć wystawę „586 dni stanu wojennego”. Organizatorem prezentacji wystawy był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
A tak pisał w tekście wprowadzającym do wystawy Prezes IPN dr Łukasz Kamiński:

„W sierpniu 1980 r. masowy protest robotników, wspieranych przez inne grupy społeczne, zmusił komunistyczne władze do kapitulacji. Przywódcy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej zaakceptowali porozumienie, którego kluczowym elementem było powołanie niezależnych od władz związków zawodowych. Wkrótce powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który z czasem skupił blisko dziesięć milionów członków.

Przez 468 dni Polacy żyli nadzieją, że możliwa jest powolna demokratyzacja systemu, a stopniowo także odzyskanie suwerenności. Z ogromnym entuzjazmem kreślono plany przebudowy państwa. Komuniści nie zamierzali jednak zrezygnować z monopolu władzy. Od jesieni 1980 r. przygotowywano się do siłowej rozprawy ze społeczeństwem. Marzenie o wolności zostało brutalnie przerwane 13 grudnia 1981 r., gdy na ulice polskich miast wyjechały czołgi.

Stan wojenny wprowadzono po to, by ocalić komunistyczną dyktaturę i zniszczyć „Solidarność”. Władzom nie udało się osiągnąć żadnego z tych celów. Zamordowano kilkadziesiąt osób, tysiące uwięziono, dziesiątki tysięcy prześladowano na różne sposoby. Zniszczono społeczny entuzjazm i nadzieję, które w takim wymiarze jak w 1981 r. już nigdy się nie odrodziły. Gospodarka pogrążyła się w przewlekłym kryzysie. Przedłużona agonia systemu zabrała Polsce kolejnych osiem lat.

Postulaty NSZZ „Solidarność” w większości zostały zrealizowane po 1989 r. Spełniły się najskrytsze marzenia – upadł mur berliński, rozpadł się Związek Sowiecki, Polska jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Stało się to dzięki wysiłkowi i poświęceniu tych, którzy po 13 grudnia 1981 r. nie pozostali obojętni i stawili opór złu. Wielu z nich zapłaciło wysoką cenę za swoją postawę, niektórzy płacą ją do dziś. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego ku nim kierujemy naszą wdzięczną pamięć.”

LinkWithin