25 maja 2014

66 lat temu zabito bohatera – Witolda Pileckiego. Dziś, także w Andrychowie czcimy Jego pamięć

Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć niż lękać - powiedział rotmistrz Witold Pilecki po wysłuchaniu wyroku orzekającego karę śmierci. Żołnierz Armii Krajowej, człowiek, który dał się zamknąć w Auschwitz po to, żeby zorganizować  w nim ruch oporu, 25 maja 1948 roku został stracony przez komunistyczne władze. 
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu w Karelii w północnej Rosji, dokąd jego rodzina została przesiedlona w ramach represji za udział w powstaniu styczniowym. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem Armii Krajowej. We wrześniu 1940 roku podczas niemieckiej łapanki pozwolił się aresztować, by przedostać się do Auschwitz, zdobyć informacje o panujących tam warunkach, zorganizować ruch oporu i przygotować ewentualną ucieczkę więźniów. 
W. Pilecki był autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. W kwietniu 1943 roku Pilecki zdołał uciec z Auschwitz wraz z dwoma współwięźniami. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Potem był żołnierzem II Korpusu Polskiego. Powrócił do kraju. W maju 1947 został aresztowany. Zaraz po uwięzieniu Pileckiego, przyjaciele, których poznał w Auschwitz zwrócili się do innego współwięźnia – premiera Józefa Cyrankiewicza z prośbą o interwencję. Zamiast odpowiedzi, Cyrankiewicz wystosował pismo do przewodniczącego składu sędziowskiego, w którym sugerował, by nie brano pod uwagę działalności „Tomasza Serafińskiego” (jeden z pseudonimów Pileckiego) w Auschwitz, lecz by rozprawiono się z nim jako „wrogiem ludu i Polski Ludowej”. W areszcie W. Pilecki był torturowany. W trakcie ostatniego, jak się później okazało, widzenia z żoną, wyznał jej w tym kontekście: Oświęcim to była igraszka. Został zamordowany po pokazowym procesie 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie poprzez strzał w tył głowy. W tym samym czasie skazano inne osoby powiązane z W. Pileckim. Wyroki zapadały różne: od kary śmierci po kilkunastoletnie więzienie. Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy. W lipcu 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom Ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku minister Obrony Narodowej mianował pośmiertnie rotmistrza Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.

Dziś, w 66 rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego o godz. 19.30 andrychowscy kibice zapalą znicze pod muralem w parku miejskim upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych.



Więcej informacji o rotmistrzu Pileckim - http://www.pilecki.ipn.gov.pl/

LinkWithin