5 lipca 2014

„Źródło spod Pańskiej Góry”. Nasi trudni sąsiedzi


W ostatnich tygodniach relacje polsko - romskie w Andrychowie uległy zdecydowanemu pogorszeniu. Nasz tekst nie chce jednak odnosić się do tych wydarzeń ani tym bardziej ich podsumowywać. Jest na to za wcześnie. Pragniemy raczej opisać wzajemne funkcjonowanie obok siebie obu społeczności na przestrzeni dziesięcioleci, ze szczególnym zwróceniem uwagi na stosunek Polaków do Romów. A był to, jak zobaczymy, stosunek pełen dobrej woli i tolerancji. Za niesprawiedliwe uważamy pojawiające się tu i ówdzie opinie o kiepskim losie Romów w Andrychowie. Krzywdzący jest także kreowany przez media (często z pomocą wypowiadających się Romów) wizerunek Polaków, rzekomo agresywnie nastawionych do romskiej społeczności – tak rozpoczyna się artykuł „Nasi trudni sąsiedzi”, który znajdziemy w najnowszym wydaniu „Źródła spod Pańskiej Góry”. Serdecznie polecamy lekturę tego tekstu. Tygodnik parafii św. Macieja pisze oczywiście także o bieżących sprawach parafii i diecezji.
Redakcja drukuje kolejne podziękowania ks. dziekana Stanisława Czernika dla osób wspierających remont kaplicy na cmentarzu. Są i podziękowania od Sióstr Albertynek dla parafii i parafian za ofiary na rzecz Kuchni św. Brata Alberta. W „Źródle…” znajdziemy także informację o Święcie Wolontariatu, zorganizowanym na Groniu Jana Pawła II przez koło „Caritas” przy szkole w Roczynach. 

Obok innych artykułów jest m. in. czwarta część zapisu rozmowy z ks. Michałem Gajzlerem, tym razem poświęcona pasjom i celom młodego kapłana. Polecamy lekturę „Źródła spod Pańskiej Góry”. Zapewniamy – warto sięgnąć po ten tygodnik.


LinkWithin