16 marca 2014

W niedzielę, 16 marca br. zmarł ks. prał. Franciszek Skupień, proboszcz Parafii św. Macieja w Andrychowie w latach 1988 - 2003

W niedzielę nad ranem odszedł do Pana ks. prał. Franciszek Skupień. Przypomnijmy tę ważną w historii naszego miasta postać.
Ks. Franciszek Skupień urodził się 03.07.1936 r. w Białym Dunajcu jako jeden z siedmiorga rodzeństwa. Rodzina utrzymywała się z pracy na gospodarstwie rolnym oraz wynajmowania pokoi letnikom. Szkołę podstawową ks. F. Skupień rozpoczął w Gliczarowie Górnym, by potem przenieść się do szkoły w Poroninie. Po ukończeniu siódmej klasy kontynuował naukę w Małym Seminarium w Krakowie. Po maturze w 1955 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święceń kapłańskich udzielił ks. Skupniowi 29.06.1960 r. ówczesny biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, ks. bp Karol Wojtyła.
Mszę św. Prymicyjną w swojej rodzinnej parafii w Poroninie (Biały Dunajec nie był jeszcze odrębna parafią) neoprezbiter F. Skupień odprawił 03.07.1960 r. Pierwszą parafią ks. F. Skupnia były Biskupice k. Wieliczki, następnie Inwałd, Wieliczka, Nowa Huta, Kraków: Czerwony Prądnik a potem Salwator. Następnie mianowany został administratorem w Mętkowie k. Chrzanowa, gdzie jego zadaniem było stworzenie parafii i wzniesienie kościoła. Wobec braku zgody na budowę przeniesiono tam z Niegowici pod Krakowem stary, drewniany kościół, ten sam, w którym swą pracę kapłańską zaczynał kiedyś ks. Karol Wojtyła. W 1977 r. ks. F. Skupień mianowany został jednym z czterech proboszczów w Nowej Hucie Bieńczycach. 

Po 11 latach, 07.08.1988 r. objął probostwo w Parafii św. Macieja w Andrychowie i funkcję tę pełnił przez 15 lat, do 24.08.2003 r. Od 1991 r. był także Dziekanem Dekanatu Andrychów. W 1997 r. ks. F. Skupień uhonorowany został tytułem Kapelana Ojca św. czyli Prałata. Po przejściu na emeryturę ks. prał. F. Skupień pozostał w Andrychowie, zamieszkując w domu na ul. Pachla 12, który stał się własnością parafii za czasów jego proboszczowania.

Posługa ks. Franciszka Skupnia w Andrychowie przypadła na lata przełomowe w historii Polski, na czas upadku komunizmu. W związku z tym odpowiedzieć trzeba było na wiele nowych wyzwań duszpasterskich i administracyjnych, takich jak: powrót katechizacji do szkoły, odrodzenie Akcji Katolickiej, zwrot mienia zagrabionego przez komunistów Kościołowi, odzyskanie odebranych nieruchomości, m. in. kaplicy na cmentarzu i budynku kina. Ważnymi wydarzeniami w dziejach Andrychowa, które przypadły na ten czas było przyjęcie przez Ojca św. Jana Pawła II tytułu Honorowego Obywatela Gminy Andrychów a także podniesienie andrychowianina ks. Stanisława Ryłko do godności biskupiej. Na ten czas przypadło też wydzielenie z parafii św. Macieja i powołanie do istnienia parafii w Sułkowicach Łęgu oraz budowa tam kościoła.Wtedy powołany został także do istnienia tygodnik parafialny, "Źródło spod Pańskiej Góry". Do najważniejszych prac inwestycyjnych przeprowadzonych przez ks. proboszcza F. Skupnia zaliczyć należy: remont kaplicy na cmentarzu i umieszczenie Dzwonów Jubileuszowych w jej sąsiedztwie, wymiana więźby dachowej na kościele i pokrycie świątyni blachą miedzianą, nowa polichromia kościoła i położenie nowej, marmurowej posadzki.

Ks. prałat Franciszek Skupień zmarł w 78. roku życia, 16.03.2014 roku w Andrychowie. 
Program uroczystości pogrzebowych przedstawia się następująco:
- środa 19.03.2014 r. kościół św. Macieja w Andrychowie - godz. 13.00 - modlitwa różańcowa przy trumnie śp. ks. F. Skupnia; godz. 14.00 - uroczysta Importa i Msza św. pod przewodnictwem Ordynariusza diecezji bielsko - żywieckiej ks. bpa Romana Pindla;
- czwartek 20.03.2014 r. - godz. 14.00 - Msza św. pogrzebowa i odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu w Poroninie.

W tym dniu o 11.00 planowany jest wyjazd z Andrychowa wszystkich pragnących uczestniczyć w pogrzebie śp. ks. prał. F. Skupnia (w tym delegacji parafii św. Macieja). Chętni mogą się zapisywać do środy w przykościelnym sklepie "Emaus".

LinkWithin