31 stycznia 2014

Felieton. Co dalej z andrychowskim Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej?

W całkowitej ciszy medialnej ważą się losy andrychowskiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej (OPP). Wprawdzie finansowanie na rok 2014 tej ważnej dla lokalnej społeczności placówki zastało przez wadowickie starostwo zagwarantowane (z pewnym bólem:), ale od grudnia wprowadzane są regulacje, które całkowicie mogą zmienić funkcjonowanie tej instytucji w przyszłości. Bardzo źle by się stało, gdyby ważne decyzje w tej sprawie zapadały w tajemnicy przed opinią publiczną.

30 stycznia 2014

Podpatrzone w Małopolskiej Kronice Beskidzkiej. Radny złamał prawo?

Zachęcamy Państwa do lektury najnowszej „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej” (MKB). W dzisiejszym wydaniu znajdziemy kilka niezmiernie ciekawych artykułów, opisujących sprawy ważne, choć bardzo trudne. „MKB” nie pomija przy tym „andrychowskiego podwórka”. Tygodnik zamieszcza m. in. artykuł „Złamał prawo? Czarne chmury nad radnym”. Jacek Dyrlaga opisuje w nim kłopoty koalicjanta burmistrza Żaka – radnego Marka Wdowika. Poniżej prezentujemy Państwu skan artykułu (aby powiększyć tekst wystarczy w niego "kliknąć"). 

29 stycznia 2014

Rozwiązanie zagadki (nagrania)

W ubiegłym tygodniu przedstawiliśmy na naszym blogu zagadkę. Pytaliśmy o to, kto pod adresem Agnieszki Perończyk – Adamek z domu Paciorek, najpierw doradcy Tomasza Żaka a następnie przez prawie 2,5 roku zastępcy burmistrza Andrychowa, wypowiedział następujące słowa: "akurat pretensje co do tej sytuacji, to mamy takie same i do tej samej osoby, której tu nie ma i pewnie miejmy nadzieję już nigdy nie będzie”.
Większość z Państwa nie miała żadnych problemów z odpowiedzią. Chodziło oczywiście o Marka Nycza z Kęt, od trzech lat redaktora naczelnego „Nowin Andrychowskich”.
Poniżej więcej rewelacji i nagrań:

28 stycznia 2014

Felieton. Martwa cisza na sali - jeszcze kilka słów o budżecie i grudniowej sesji Rady Miejskiej

Wbrew zapowiedziom burmistrza w wywiadzie dla Twojego Radia Andrychów, dyskusja na tematy budżetowe nie wywołała na grudniowej sesji burzy. Stało się tak z różnych powodów. Jako opozycjonista muszę na każdej sesji być skoncentrowany jak Kamil Stoch na skokowej belce. Przez cały czas aparat propagandowy burmistrza, cała machina biurokratyczna czeka na moje potknięcie. Nie inaczej było na ostatniej sesji. Gdy tylko udało mi się odczytać w expresowym tempie oświadczenie dotyczące budżetu na 2014 rok, do ataku przystąpił sam włodarz Andrychowa.

26 stycznia 2014

Warto podzielić się z najbardziej potrzebującymi!

… pod takim hasłem Banki Żywności i TESCO zapraszają do Noworocznej Zbiórki Żywności, która potrwa do 5 lutego 2014 roku. W Andrychowie w sklepie TESCO przy ul. Włókniarzy czekać będą Wolontariusze ze Szkolnego Klubu PCK HDK przy Zespole Szkół nr 1 na Starowiejskiej w Andrychowie.
   Zapraszamy darczyńców do przekazywania najbardziej potrzebnych produktów takich jak: olej, ryż, cukier, przetwory mięsne, przetwory warzywne i słodycze. Zebrana żywność zostanie przekazana dla mieszkańców naszej gminy. Z góry serdecznie dziękujemy – czytamy w informacji nadesłanej przez organizatorów. 

25 stycznia 2014

Źródło spod Pańskiej Góry. Podsumowanie wydarzeń 2013 roku oraz wiele ważnych informacji

W sobotnie przedpołudnie zachęcamy Państwa do lektury nowego numeru „Źródła spod Pańskiej Góry”. W tym wydaniu tygodnik wspólnoty św. Macieja zamieszcza m. in. pierwszą część ciekawego podsumowania wydarzeń 2013 roku w parafii i naszej gminie. Polecamy serdecznie to kalendarium.

„Źródło…” przedstawia także obszerną relację z obrad parafialnej Rady Duszpasterskiej oraz wydarzeń, których organizatorem była parafia. W periodyku znajdziemy szereg ważnych informacji i zapowiedzi parafialnych. Jest także trzecia część cyklu poświęconego sakramentowi chrztu. Tym razem ks. Michał Gajzler wyjaśnia m. in.  dlaczego tak ważne jest, aby rodzice chrzestni byli osobami głębokiej wiary. Polecamy tekst „Chrzest – fundament wiary” oraz całe najnowsze wydanie „Źródła…”. Zapewniamy, że warto sięgnąć po tygodnik. 

24 stycznia 2014

Felieton. Worek a sprawa gminna.

Takie mamy czasy, że trzeba umieć się cieszyć nawet z rzeczy małych i oczywistych. Tak sobie pomyśleliśmy, gdy Zakład Gospodarki Komunalnej przywrócił dostarczanie gratisowych worków na śmieci. Ta drobna sprawa urosła do rangi wydarzenia. Uradowały się zwłaszcza osoby starsze, dla których comiesięczne wyprawy po płatne worki były szczególnie uciążliwe. Wielu z nas zdążyło bowiem zapomnieć, że bezpłatne worki do domów rozwoziły śmieciarki w naszej gminie niemal od zawsze. Z kilkumiesięczną przerwą na eksperymenty ekipy burmistrza Żaka:(

23 stycznia 2014

Zagadka dla Czytelników

Dawno nie było na naszym blogu zagadki dla Czytelników. Nadrabiamy zaległości. Dzisiejsze pytanie brzmi: kto pod adresem Agnieszki Perończyk- Adamek z domu Paciorek, najpierw doradcy Tomasza Żaka następnie przez prawie dwa i pół roku jego wiceburmistrz, mówiąc o problemach samorządowej gazety wypowiedział publicznie następujące słowa: „akurat pretensje co do tej sytuacji, to mamy takie same i do tej samej osoby, której tu nie ma i pewnie miejmy nadzieję już nigdy nie będzie”.

a) Burmistrz Tomasz Żak
b) Dyrektor Biura burmistrza Żaka – Agnieszka Gierszewska
c) Skarbnik Gminy Jolanta Lach
d) Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Durão Barroso
e) Prezydent USA Barack Obama
f) Redaktor naczelny „Nowin Andrychowskich” Marek Nycz.


Na Państwa propozycje czekamy do wtorku. Po tym terminie opublikujemy odpowiedź na zagadkę. Napiszemy także m. in. czyją jeszcze pracę równie śmiało ocenił bohater/bohaterka naszej zagadki. Może nie będzie miło, ale za to będzie prawdziwie. Można odnieść wrażenie, że wewnątrz obozu Tomasza Żaka kipi od emocji a jego członkowie zamiast zająć się pracą (opłacaną z naszych podatków) wolą publicznie rozliczać innych współpracowników burmistrza Żaka z własnych niepowodzeń. 

22 stycznia 2014

Felieton. Wyborcza k...asa? Nie szkodzi! Ku chwale naszej Małej Ojczyzny!

W poniedziałek na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Andrychowie ukazało się ogłoszenie burmistrza „o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w Gminie Andrychów w 2014 roku”. Dokument ten jest szeroko komentowany, także w sieci, gdzie pojawił się m.in. tekst zatytułowany „Burmistrz podzielił kasę. Kto dostał najwięcej?” (http://mamnewsa.pl/newsy,7372-andrychow-burmistrz-podzielil-kase—kto-dostal-najwiecej-). Nie wiemy do końca, jakie procedury obowiązują obecnie w andrychowskim magistracie, ale w poprzednich kadencjach pieniądze były rozdysponowywane przez komisję, w skład której wchodzili także radni miejscy. Tak czy siak, przyznawanie dotacji zawsze budzi emocje, czasami niezdrowe. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jedno z ważnych zadań gminy i należy podchodzić do tego tematu z powagą i odpowiedzialnością. Wspieranie obywatelskich inicjatyw w różnych sferach (w sporcie, kulturze i sztuce, upowszechnianiu tradycji itd.) jest arcyważne dla prawidłowego rozwoju lokalnej społeczności. Istotne jest również jasne, rzetelne i uczciwe informowanie opinii publicznej o sytuacji i kondycji gminy. Stąd też wzięły się słuszne pretensje do burmistrza Żaka, że jego czyny rozmijają się ze słowami. Jeszcze dwa miesiące temu, podczas zebrania wiejskiego w Inwałdzie Tomasz Żak mówił: „– W trudnej sytuacji finansowej mamy dwa wyjścia, albo podnosić podatki np. od nieruchomości i w ten sposób łatać dziurę budżetową, albo oszczędności – mówił burmistrz. – Nie chcemy sięgać do kieszeni mieszkańców i przerzucać na nich tego ciężaru, dlatego wybraliśmy drugie rozwiązanie: oszczędności.” http://www.nowiny.andrychow.eu/nowiny/najwazniejsze/3248-zebranie-w-inwaldzie Podatków rzeczywiście nie podniesiono, w końcu mamy rok wyborczy (!), ale chyba z tego samego powodu o oszczędnościach też się władzy chwilowo zapomniało.

21 stycznia 2014

           
            
Babciom i Dziadkom z okazji Ich święta życzymy zdrowia, 
wielu powodów do uśmiechu 
        oraz braku trosk.           
Niech bezgraniczna miłość, 
jaką obdarzacie swoje wnuki,
z wdzięcznością do Was powraca.

Krzysztof Kubień
Franciszek Penkala

20 stycznia 2014

Henryk Wesołowski nie żyje – niech odpoczywa w pokoju

Dzisiaj, 20 stycznia 2014 roku zmarł Henryk Wesołowski. Przeżył 65 lat. Pochodził z Nidku, ale to w Andrychowie jako Mistrz Fryzjerski od roku 1971 prowadził własny, znany w całym mieście zakład fryzjerski przy ul. Rynek 33 (vis a vis magistratu). Od początku powstania Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości działał aktywnie w jego Zarządzie. Przez wiele lat był Podstarszym Cechu. Wyszkolił dziesiątki uczniów. Wśród wielu wyróżnień i odznaczeń ten ceniony fachowiec otrzymał m.in. Medal im. Jana Kilińskiego za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego. W ostatnich latach Henryk Wesołowski angażował się w działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego. Był Prezesem Zarządu Miejsko – Gminnego PSLWszyscy, którzy znali Pana Henryka, zgodzą się na pewno z nami, że był to także „dusza człowiek", otwarty, towarzyski i życzliwy dla wszystkich.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę, 22.01.2014 r. w kościele parafialnym w Nidku. O godzinie 12.00 – różaniec, a następnie o godz. 13.00 nabożeństwo żałobne – pogrzeb. Różaniec w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Andrychowie zostanie odprawiony już jutro, we wtorek 21.01.2014 r., o godz. 16.00.

Łączymy się w bólu z Rodziną Zmarłego. Panie Henryku - odpoczywaj w pokoju.

18 stycznia 2014

Źródło spod Pańskiej Góry. Spotkanie Akcji Katolickiej i parafialna, kulturalna niedziela

Jak co sobotę, zachęcamy do lektury najnowszego wydania „Źródła spod Pańskiej Góry”. Jest ono dostępne w kiosku „Emaus”. Głównym tematem numeru jest Opłatek członków Akcji Katolickiej z naszej diecezji. Redakcja zamieszcza obszerną relację z tego ważnego wydarzenia, które odbyło się tydzień temu w parafii św. Macieja pod przewodnictwem ks. biskupa seniora Tadeusza Rakoczego. W tygodniku nie zabrakło także informacji o innych spotkaniach opłatkowych organizowanych przez parafię bądź takich, w których brali udział parafianie. W „Źródle…” znajdziemy zaproszenie na dwa wydarzenia kulturalne jutrzejszej niedzieli. 
O godz. 16.30 w parafialnym kinie „Beskid” zostanie wyświetlony film „Koło zamachowe” (my pisaliśmy o nim wczoraj), natomiast o godz. 18.45 w kościele św. Macieja wystąpi zespół „Królestwo Beskidu”. Tygodnik drukuje również drugą część artykułu ks. Michała Gajzera pt. „Chrzest – fundament wiary”. 

To tylko wybrane informacje. Zachęcamy do lektury całego „Źródła spod Pańskiej Góry”.  

17 stycznia 2014

W niedzielę do kina „Beskid” na film „Koło zamachowe”

W nadchodzącą niedzielę, 19 stycznia parafia św. Macieja w Andrychowie zaprasza do kina „Beskid” na film fabularny pt. „Koło zamachowe” (Flywheel). Początek seansu - godz. 16.30. 
Obraz opowiada historię Jaya Austina właściciela komisu używanych samochodów. Bohater działa w sposób nieuczciwy, sztucznie zawyżając ceny i okłamując swoich klientów, którzy słono przepłacają za zakupione pojazdy. Jego podejście do biznesu przenosi się na jego relacje z bliskimi i znajomymi. Wkrótce dochodzi do sytuacji, że nawet żona i syn Jaya widzą, iż nie można mu ufać. Kiedy mężczyzna zostaje poruszony przez Boga zmienia swoje podejście do biznesu "o 180 stopni". Z początku nie jest mu łatwo, stoi na skraju bankructwa, ale uczciwość, wierność i bezgraniczne zaufanie Bogu zostają mu w niesamowity sposób wynagrodzone - czytamy w opisie dystrybutora.

Przypomnijmy. Film „Koło zamachowe” w  parafialnym kinie „Beskid” (Dom Katolicki przy ul. Krakowskiej 132) będzie można obejrzeć już w najbliższą niedzielę, 19 stycznia o godz. 16.30. Wstęp wolny. Możliwość złożenia datków na pokrycie kosztów projekcji. 

16 stycznia 2014

Felieton. Jerzy Górka do zwolnienia. A gdzie prawo a gdzie przyzwoitość panie burmistrzu i pani Aneto W.?

W miniony wtorek (14. 01.2014 r.) nastąpiła kolejna odsłona tzw. „restrukturyzacji” kultury w naszej gminie. Zwolniony z pracy w Centrum Kultury i Wypoczynku (CKiW) został jej długoletni pracownik, twórca i animator „Klubu pod Basztą” oraz wielu innych cenionych przez znawców i publiczność projektów a zarazem szef zakładowej „Solidarności” Jerzy Górka. W "Oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia" napisano, że głównymi przyczynami takiej decyzji są niewykonywanie oraz nienależyte wykonywanie powierzonych Panu zadań jak również utrata zaufania pracodawcy do Pana jako pracownika. W Andrychowie, nie tylko w środowisku kulturalnym, wrze. 

15 stycznia 2014

Felieton. Sami swoi, czyli kompromitacja po andrychowsku

Kilkanaście dni temu w mediach pojawiła się informacja, że dwie firmy z naszej gminy zainwestują poważne pieniądze w specjalnej strefie ekonomicznej w Zatorze. Jak podaje portal mamnewsa.pl, chodzi o „Pawbol (produkcja i sprzedaż osprzętu elektroinstalacyjnego; w Zatorze zainwestuje 23 mln zł i utworzy 40 miejsc pracy) oraz Pawbol-Logistyka (usługi transportowe i spedycyjne, w Zatorze zainwestuje 1,8 mln i utworzy 5 miejsc pracy)”. Dziwi nas, że ta wiadomość przeszła w Andrychowie niemal bez echa. Przecież właściciel Pawbolu i jego córka czynnie wspierali Tomasza Żaka w kampanii wyborczej, a firma ta stoi na czele konsorcjum, które ma ważny jeszcze kontrakt z Gminą Andrychów na odśnieżanie za ok. 5 milionów złotych. Naszym zdaniem, doszło do klęski wizerunkowej obecnej władzy i kompromitacji burmistrza jako gospodarza naszej gminy!

14 stycznia 2014

Odszedł Rudolf Gromotka. Niech spoczywa w pokoju.

To wielka strata dla andrychowskiego sportu i nas wszystkich. W nocy z niedzieli na poniedziałek (12/13 stycznia) zmarł Rudolf Gromotka, wieloletni piłkarz i trener andrychowskiego „Beskidu”. Rudolf Gromotka w młodości grał w chorzowskim „Ruchu”. W 1950 roku przeprowadził się do Andrychowa. Był znakomitym piłkarzem i powszechnie lubianym zawodnikiem KS "Beskid". Grał jako "lewy łącznik", dostarczając kibicom niezapomnianych przeżyć. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został cenionym szkoleniowcem nie tylko "Beskidu", ale również ludowych klubów sportowych.

R. Gromotka był wzorem, legendą andrychowskiego sportu i symbolem jego dawnej potęgi. To był człowiek skromny, kochany przez wychowanków. W uznaniu zasług dla rozwoju gminy i rozsławiania jej imienia został odznaczony medalem „Zasłużony dla gminy Andrychów”.  
W marcu tego roku R. Gromotka skończyłby 88 lat. 

Msza św. żałobna zostanie odprawiona w piątek, 17 stycznia o godz. 14.00 w kościele św. Macieja w Andrychowie, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz w Andrychowie. 

Podpatrzone w „Dzienniku Polskim”. Skarga na Radę Miejską

Dzisiejszy „Dziennik Polski” powraca do problemu, o którym pisała „Małopolska Kronika Beskidzka” oraz nasz blog. Chodzi o skargę, jaką złożyli pracownicy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie na Radę Miejską po tym, jak radni - koalicjanci Tomasza Żaka podjęli, najdelikatniej mówiąc, kontrowersyjną decyzję.

W tekście Roberta Szkutnika czytamy m. in.: Do wojewody małopolskiego wpłynęła skarga związkowców Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" CKiW Andrychów na Radę Miejską. Związkowcy poprosili wojewodę o kontrolę nieprawidłowej, ich zdaniem, działalności samorządu lokalnego, unieważnienie uchwały RM Andrychów o odrzuceniu skargi na dyrektorkę CKiW oraz zastosowanie wszystkich przewidzianych prawem środków w celu przywrócenia prawidłowej działalności CKiW. 

11 stycznia 2014

Akcja Katolicka z całej diecezji w Andrychowie

Mszą św. o godzinie 11.00 w kościele św. Macieja w Andrychowie rozpoczęło się dzisiaj spotkanie opłatkowe Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko - Żywieckiej. Tak, jak zapowiadał główny organizator, zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Eucharystii przewodniczył ks. bp. Tadeusz Rakoczy, który także wygłosił homilię. O piękną oprawę liturgii zadbał chór parafialny pod dyrekcją pani Wiktorii Hatali, przybyły też delegacje organizacji społecznych, zawodowych i związków religijnych ze swoimi sztandarami. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli posłowie: Stanisław Szwed, Krzysztof Szczerski i Marek Polak. Mnie przypadł w udziale zaszczyt reprezentowania naszego andrychowskiego Samorządu. Po Mszy św. zaproszeni goście przeszli do Liceum Ogólnokształcącego, gdzie składano sobie życzenia, łamano się opłatkiem a także wspólnie kolędowano. Krótki koncert dał także chór Liceum a p. Emilia Berndsen recytowała swoje utwory związane z Bożym Narodzeniem.
Szerzej o tym wydarzeniu pisać będą z pewnością media katolickie m. in. Źródło spod Pańskiej Góry. Mnie wypada tylko pogratulować wspaniałej organizacji i stworzenia niecodziennej atmosfery spotkania parafialnemu oddziałowi Akcji Katolickiej przy parafii św. Macieja na czele z p. Prezes Marią Grzymałą.
Poniżej fotogaleria:

Źródło spod Pańskiej Góry. Plan Kolędy (cz. 4), parafialna statystyka, zaproszenie do kina „Beskid”

W kiosku „Emaus” przy kościele św. Macieja jest dostępne najnowsze wydanie „Źródła spod Pańskiej Góry”. Tradycyjnie zachęcamy do lektury tygodnika. Znajdą w nim Państwo wiele ciekawych informacji. Redakcja pisze m. in. o uroczystości przyjęcia sakry biskupiej przez nowego ordynariusza diecezji bielsko- żywieckiej, ks. prof. Romana Pindla. „Źródło…” zamieszcza także parafialną statystykę za miniony rok. Z tekstu „Nasza parafia w liczbach – rok 2013” dowiemy się m. in.: ile chrztów i ślubów udzielono w ubiegłym roku, ile odbyło się pogrzebów, ile osób poprosiło o wizytę w domu kapłana z sakramentami i ile rozdzielono komunii św. Redakcja zainaugurowała także nowy cykl poświęcony sakramentom. O tym czym są sakramenty i jaką rolę pełnią w naszym życiu pisze ks. Michał GajzlerW „Źródle…” nie zabrakło bieżących informacji z życia parafii. Jest czwarta część planu Kolędy, znajdziemy w nim także zaproszenie do parafialnego kina „Beskid” na niedzielę, 19 stycznia na godzinę 16.30 na film fabularny „Koło zamachowe” (Flywheel) oraz do kościoła św. Macieja na koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Królestwo Beskidu” (niedziela, 19 stycznia godz. 18.45).  

To tylko wybrane informacje i artykuły z najnowszego „Źródła…”. Zachęcamy do lektury tygodnika. 

10 stycznia 2014

Podpatrzone w Małopolskiej Kronice Beskidzkiej. Andrychowianie stawiają poważne zarzuty/ Burmistrz swoje, a Aneta W. - swoje:)

Nie schowali głowy w piasek, nie dali sobie wmówić, że czarne jest białe. Najnowsza „Małopolska Kronika Beskidzka” publikuje tekst o skardze na Radę Miejską, jaką do wojewody złożyły związki zawodowe działające w andrychowskim centrum kultury.  „Napięta atmosfera w andrychowskim Centrum Kultury i Wypoczynku wyszła już poza przestrzeń tylko tej placówki i udzieliła się również miastu. Związkowcy i część załogi CKiW wystosowali bowiem skargę na Radę Miejską! Zarzut to zaniedbanie, nienależyte wykonywanie zadań i naruszenie praworządności. Czym Rada „podpadła" związkowcom?” - tak rozpoczyna swój tekst Jacek Dyrlaga. 

8 stycznia 2014

Felieton na gorąco. Źle się dzieje w naszej gminie:( Choć nie wszystkim

Portal mamnewsa.pl jest jak strażacy -
błyskawiczny.

Wielkim niepokojem napawają nas ostatnie wydarzenia, których areną jest centrum Andrychowa. Najpierw urzędowe media odtrąbiły przeprowadzkę mieszkańców kamienicy Rynek 3 do nowych lokali. Zaraz potem pojawiła się informacja o pożarze opuszczonego budynku. Na razie nigdzie nie przeczytaliśmy o stratach, będących konsekwencjami akcji ratowniczej. Nie wiemy, czy i w jakim stopniu ucierpiały sklepy znajdujące się na parterze kamienicy. Pytań jest więcej i trzeba je postawić, bo władze Andrychowa raczej same się nie pokwapią, aby oświecić mieszkańców gminy.

7 stycznia 2014

Podpatrzone w „Małopolskiej Kronice Beskidzkiej”. Andrychów. Kontrowersyjny pomysł z tablicami ogłoszeń. Korzystasz – płać.


"Wiele osób przecierało oczy ze zdziwienia, gdy na odnowionych tablicach ogłoszeń należących do Urzędu Miejskiego w Andrychowie pojawiły się informacje, że od początku 2014 roku korzystanie z nich jest płatne. Jeszcze w grudniu niektóre osoby, w obawie przed koniecznością uiszczenia opłaty, przytwierdzały nekrologi na pobliskich drzewach. Wielu andrychowian przyjęło zmiany z oburzeniem. Wyrażali je w mailach i telefonach do redakcji oraz w rozmowach z dziennikarzem „MKB", który wykonywał zdjęcia tablic. - "Kolejne wyciąganie pieniędzy z naszych skromnych portfeli" - mówiła starsza osoba, nie ukrywając gniewu na burmistrza. Niektórzy przedstawiciele opozycji twierdzą, że władza chce ograniczać dostęp do tablic i kontrolować ulotki czy plakaty wyborcze" – tak rozpoczyna się artykuł w "Małopolskiej Kronice Beskidzkiej” z 2 stycznia poświęcony jednemu z najnowszych pomysłów ekipy Tomasza Żaka, czyli wprowadzeniu odpłatności za wieszanie ogłoszeń na tablicach w najważniejszych punktach miasta. 

5 stycznia 2014

Grali dla Bacy. Wygrał Halniak Targanice.


W sobotę w hali sportowej przy Gimnazjum nr 1 w Andrychowie rozegrano Noworoczny Turniej Halowy Seniorów w piłce nożnej. Była to już piąta edycja imprezy, podczas której można było wspomóc Łukasza Tomę, byłego zawodnika Beskidu, który jedenaście lat temu stracił zdrowie podczas wypadku drogowego. W zawodach triumfowali piłkarze z Targanic. Drugie miejsce wywalczyła Burza Roczyny, a na podium stanęli jeszcze reprezentanci gospodarzy czyli pierwsza drużyna Beskidu. 


Więcej na temat turnieju można przeczytać tutaj: 
http://www.ultrasbeskid.pl/?p=5326 .

4 stycznia 2014

„Źródło spod Pańskiej Góry”. Plan Kolędy, wieści z parafii i miasta

Przyszliśmy dziś do naszej świątyni, aby powierzyć dziedzictwo otrzymane od Boga na Nowy Rok Pański 2014. Prosimy dzisiaj gorąco Boga, naszego Ojca, by prawda była głoszona w naszym życiu społecznym, w szkołach, w rodzinach; by nikt nie poniewierał naszej godności; by nikomu z naszych parafian nie zabrakło ani stołu eucharystycznego, ani chleba powszedniego; byśmy w nowym roku umieli się gromadzić wokół prawdy, odsunąć kłamstwo i wszelką propagandę sukcesu; byśmy umieli się zjednoczyć w dążeniu do dobra – mówił w kazaniu podczas Nieszporów 31 grudnia ks. dziekan Stanisław Czernik, proboszcz parafii św. Macieja w Andrychowie. W najnowszym wydaniu „Źródła spod Pańskiej Góry” znajdziemy obszerny tekst opisujący pożegnanie starego i powitanie nowego roku w tej wspólnocie.

Tygodnik parafialny drukuje także trzecią część planu Kolędy 2013/2014 (do 18 stycznia). W „Źródle…” znajdziemy także szereg informacji i zapowiedzi parafialnych oraz stałe cykle. Jest także podsumowanie najważniejszych wydarzeń z życia Kościoła powszechnego w 2013 roku.

 „Źródło…” pisze także o sprawie, która wzbudza w Andrychowie spore emocje. Chodzi o wprowadzenie odpłatności za umieszczanie ogłoszeń na tablicach w najważniejszych punktach naszego miasta. 
Tygodnik jest już dostępny w kiosku „Emaus”. Serdecznie zachęcamy do lektury.

2 stycznia 2014

Zbigniew Mieszczak nie żyje - odpoczywaj w pokoju

Wczoraj, 1 stycznia 2014 zmarł nasz przyjaciel i wieloletni współpracownik, Zbyszek Mieszczak. Brak słów... Łączymy się w ogromnym bólu z rodziną i tysiącami mieszkańców naszej gminy, którzy tak wiele zawdzięczają Jemu i Jego pracy w samorządzie. Odpoczywaj w pokoju Zbyszku.
Msza św. żałobna odbędzie się w kościele parafialnym w Sułkowicach – Łęgu w sobotę (4.01.2014 r.) o godz 12.00, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz w Targanicach.

LinkWithin