13 czerwca 2013

Na gorąco. Powstał Klub Radnych „Andrychów w Powiecie”. Starosta wadowicki otrzymał absolutorium.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu w Wadowicach radni większością głosów uchwalili absolutorium za ubiegły rok dla Zarządu i Starosty Jacka Jończyka. Dwudziestu radnych było ZA, czterech się WSTRZYMAŁO (Zbigniew Mieszczak, Zbigniew Janosz, Czesław Rajda i Zbigniew Jurczak). PRZECIW głosował Franciszek Penkala. Tydzień temu z inicjatywy F. Penkali powstał Klub Radnych „Andrychów w Powiecie” (KRAwP). To pierwszy i jak na razie jedyny klub w radzie. W dyskusji nad absolutorium andrychowscy radni zrzeszeni w KRAwP przedstawili swoje stanowisko.
Klub Radnych „Andrychów w Powiecie” to inicjatywa ponadpartyjna, mająca na celu skonsolidowanie działań na rzecz interesów Gminy Andrychów w powiecie wadowickim. Andrychów ma w tej kadencji ośmiu przedstawicieli w Radzie Powiatu. Pięciu z nich postanowiło połączyć siły, by wzmocnić głos naszej gminy, która jest największą i najliczniejszą w powiecie. Obecnie KRAwP tworzą: Zbigniew Mieszczak, Stefan Jakubowski i przew. Franciszek Penkala (lista PiS), Zbigniew Janosz (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Czesław Rajda (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Radni wypracowali wspólne stanowisko, które zostało przedstawione na dzisiejszej sesji:

Panie Przewodniczący, Panie Starosto, Szanowni Radni

Podczas sesji absolutoryjnej Zarząd i Starosta rozliczani są z wykonania budżetu. Obowiązek ten został poprawnie wykonany i trudno mieć w tej kwestii jakiekolwiek wątpliwości. Tym bardziej, że jako radni śledziliśmy ją na bieżąco wprowadzając w ubiegłym roku wielokrotnie poprawki do budżetu. Jednakże debata nad udzieleniem absolutorium to także okazja, do oceny całości działalności Starosty i Zarządu. Dla niektórych radnych jest to praktycznie jedyna w roku taka sposobność.

Jako radni z Andrychowa doceniamy wysiłki Zarządu włożone w rozbudowę szpitala powiatowego. Wydaje się, że sztandarowa inwestycja tej kadencji realizowana jest w sposób adekwatny do aktualnych możliwości i potrzeb powiatu. Zastanawiają nas jednak olbrzymie sumy, jakie w ubiegłym roku zainwestowano w szpital. Oprócz 4 milionów zł na budowę Pawilonu E, z powiatowego budżetu wydano dodatkowe 6 milionów zł. na inne zadania inwestycyjne i remontowe w tej lecznicy. A to dopiero początek ratowania szpitala im. Jana Pawła II. W tej sytuacji żądamy stanowczego zapewnienia i gwarancji, że placówka ta nie zostanie kiedykolwiek sprywatyzowana.

Największe nasze obawy i zastrzeżenia budzi pasywna strategia modernizacji dróg powiatowych. Środki na ten cel były i są nieproporcjonalnie za niskie w stosunku do potrzeb. Nawet zaangażowanie gmin, które częściowo wyręczają starostwo w realizacji tych zadań, nie rozwiązuje problemu. 

Katastrofalny stan powiatowej infrastruktury drogowej w Gminie Andrychów stanowi nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, ale jest także hamulcem dla rozwoju gminy i czynnikiem zwiększającym bezrobocie.

Panie Starosto, Panowie Radni członkowie Zarządu! Nasze zastrzeżenia budzi także polityka informacyjna władz powiatowych. Dotyczy to zarówno kwestii udzielania odpowiedzi radnym jak i przekazywania wiadomości opinii publicznej. Wydaje nam się również, że atmosfera wokół powiatowej oświaty powinna być spokojniejsza. Martwi nas również niski poziom pozyskiwania funduszy zewnętrznych na inwestycje oraz niespójna i nie przystająca do realiów polityka gospodarowania powiatowymi nieruchomościami.

Mamy nadzieję, że spostrzeżenia powyższe zostaną przez Starostę i Zarząd uważnie rozpatrzone i uwzględnione w dalszej działalności.”

LinkWithin