30 marca 2013

Zmartwychwstanie Pańskie w naszych parafiach (foto)


Dobiegają końca najważniejsze dla chrześcijan dni - pamiątka męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. We wszystkich kościołach przez całą Wielką Sobotę trwało święcenie pokarmów. Przy tej okazji wierni adorowali Krzyż i Najświętszy Sakrament w symbolicznym Grobie Pańskim. Gdzieniegdzie zgodnie ze starą tradycją święci się też pokarmy poza kościołami, najczęściej przy kapliczkach. 

Wielka Sobota to największa chrześcijańska Wigilia - Wigilia Paschalna. W parafiach odprawiane są w tym dniu bardzo bogate w treści i symbolikę obrzędy.
Dawniej przeciągały się one aż późna w nocy, a niekiedy nawet do wczesnych godzin porannych, dlatego zaraz po nich następowała uroczysta procesja rezurekcyjna obwieszczająca Zmartwychwstanie Chrystusa. Z tej tradycji wywodzą się dwie praktykowane dziś w naszych kościołach pory świętowania Zmartwychwstania. 
W niektórych parafiach uroczysta procesja wyrusza we wczesnych godzinach rannych (powinno to się odbyć jeszcze przed świtem), a w innych - w późnych godzinach wieczornych (po zapadnięciu zmierzchu). Ten drugi obyczaj od dziesięcioleci kultywowany jest m.in. w Parafii św. Macieja w Andrychowie. Dodać trzeba, że procesje rezurekcyjne jako jedyne w roku okrążają świątynie aż trzy razy. Ze względu jednak na wielkie rzesze wiernych uczestniczących w tym obrzędzie i na szczupłość miejsca czasem wybiera się inną trasę. Tak też jest w Andrychowie w starszej z parafii. Zgodnie z wieloletnią tradycją, w Wielką Sobotę procesja wyruszyła spod kościoła św. Macieja i okrążyła ulicą Rynek centrum naszego miasta.


LinkWithin