24 października 2013

Podpatrzone w Kronice Beskidzkiej. Aneta W. bezprawnie rządzi andrychowskim centrum kultury? AKTUALIZACJA

Dwie godziny temu rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej w Andrychowie. Udało się to, na co miesiąc temu radni koalicji nie chcieli się zgodzić. Wtedy większość w Radzie nie dopuściła do wprowadzenia do porządku obrad przygotowanej przez Krzysztofa Kubienia rezolucji w sprawie obrony pracowników Centrum Kultury i Wypoczynku:
Tym razem stało się inaczej. Rezolucja została włączona do porządku sesji. Zobaczymy, jak radni zachowają się przy samym głosowaniu nad jej przyjęciem. Obiecujemy relację.
Póki co, zaglądamy do dzisiejszej  „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”, która powraca do tematu konfliktu w CKiW a konkretnie planów zwolnienia z pracy Jerzego Górki, przewodniczącego jedynego związku zawodowego działającego w tej instytucji, NSZZ „Solidarność”. Tygodnik przynosi nowe wieści. Zacytujmy fragmenty artykułu Jacka Dyrlagi.

„ (…) Od ubiegłego roku trwa w CKiW restrukturyzacja, zmieniła się też dyrektorka. Kiedy inni tracili pracę lub dostawali wypowiedzenia i mniej korzystne nowe umowy, niepokornemu przewodniczącemu dyrektorka Teresa Tomiak zaproponowała podwyżkę pensji. Wraz z Komisją Zakładową NSZZ „S" zaopiniował takie regulacje... negatywnie.

W sprawie restrukturyzacji trwają nadal w CKiW rozmowy. Natomiast Jerzy Górka nie otrzymał w tym roku ani grosza na organizację koncertów. Te, które się odbywają, to rezultat współpracy ze sponsorami. Tymczasem od kilku miesięcy Teresa Tomiak przebywa na zwolnieniu lekarskim, a rządy w Centrum przejęła na zasadzie pełnomocnictwa Aneta W. Nazwiska nie podajemy, bo jest to osoba oskarżona (a nawet nieprawomocnie już skazana) za wielokrotne malwersacje finansowe oraz fałszowanie dokumentów w poprzednim miejscu pracy, czyli w kinie Wisła w Brzeszczach. Zatrudniono ją na etat w CKiW, gdy już była podejrzaną. To ona zmierza do usunięcia z pracy Jerzego Górki. Wysłała już nawet do Komisji Zakładowej NSZZ „S" zawiadomienie o zamiarze wypowiedzenia przewodniczącemu umowy o zatrudnieniu. (...) Komisja Zakładowa "S". obradująca bez Jerzego Górki, który wyłączył się z podejmowania decyzji w swojej sprawie, negatywnie zaopiniowała zamiar zwolnienia swojego szefa. Część załogi CKiW przypuszcza, że skoro nie udało się poskromić przewodniczącego najpierw "marchewką" (podwyżka pensji), to teraz "wyciągnięto kij".
(...) Przewodniczący kontratakuje. Jego i związkowców zdaniem Aneta W. bezprawnie zarządza CKiW. Dyrektorka jest wybierana w konkursie i tylko ona może mieć szerokie uprawnienia, a pełnomocniczka już nie. ,,Solidarność" wysłała więc skargę do Rady Miejskiej. Ponadto związkowcy wystosowali do Państwowej Inspekcji Pracy wniosek o kontrolę. Zarzucają bowiem pracodawcy m.in. dyskryminowanie związkowców przez nierówne traktowanie w porównaniu z resztą załogi, zachęcanie pracowników do wypisywania się z "Solidarności", bezprawne nakładanie kar porządkowych na szefa związku.

Jerzy Górka liczy się z tym, że Aneta W. wręczy mu wypowiedzenie umowy o pracę. Zapowiada jednak oddanie sprawy do sądu pracy i zamierza pozostać przewodniczącym „S". (...) - Przepisy przewidują, że można być członkiem związku, nie będąc zatrudnionym w danej firmie - mówi Jerzy Górka. - Działalność związkowa nie ucierpi a wręcz może się podczas mojego "bezrobocia" zintensyfikować. Potem, jestem o tym przekonany, wrócę do CKiW, bo przywróci mnie do pracy sąd. Straci tylko Centrum na wydatkach na proces oraz później z tytułu zwrotu mojej pensji za okres bezprawnego zwolnienia.”CDN. (red.)

AKTUALIZACJA
Podajemy wyniki dzisiejszego głosowania w sprawie rezolucji w obronie pracowników CKiW. 
Za rezolucją zagłosowali: Krzysztof Kubień, Jan Sordyl, Adam Kubik, Adam Rajda, Jan Pietras, Mieczysław Rakowski, Jerzy Mrawczyński, Maciej Kobielus.

Od głosu wstrzymali się: Wojciech Polak, Roman Prystacki, Tadeusz Biłko.

Przeciwko rezolucji zagłosowali: Roman Babski, Jan Żydek, Kazimierz Szczepański, Alina Rzadek, Marek Wdowik, Adam Kowalczyk, Stanisława Żydek, Wiesław Łysoń.

Nie głosowali: Krzysztof Tomiak, Zbigniew Małecki.

Na koniec przypomnijmy, co zostało zapisane w rezolucji przygotowanej przez K. Kubienia. 
W dokumencie zapisano, że Rada Miejska wyraża zaniepokojenie i stanowczy protest w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia przeprowadzanej w samorządowej instytucji kultury, jaką jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (CKiW).

W związku z tym radni domagają się:

1) Zaprzestania szkodliwej dla funkcjonowania andrychowskiej kultury restrukturyzacji zatrudnienia w Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.
2) Pełnego poszanowania praw pracowniczych pracowników CKiW.
3) Wycofania się przez Dyrekcję CKiW z wdrażanych od 1 sierpnia 2013 roku zmian, które destabilizują funkcjonowanie tej instytucji. 
4) Uwzględnienia w decyzjach personalnych faktu, że siłę CKiW stanowią osoby, które są mieszkańcami Gminy Andrychów lub od wielu dziesięcioleci tworzą kulturę i pozytywny wizerunek naszej Gminy.
5) Wzięcia pod uwagę faktu, że działalność pracowników CKiW była do tej pory zawsze bardzo dobrze oceniana przez Radę Miejską w Andrychowie, a wprowadzane przez Dyrekcję zmiany obniżają jakość oferty CKiW i pogarszają warunki pracy załogi. (red.)

LinkWithin