19 stycznia 2013

Gdzie uczcić Powstanie Styczniowe? Podpowiadamy i zachęcamy


W najbliższy wtorek, 22 stycznia 2013 roku minie okrągła, 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Wiele instytucji, organizacji a także osób prywatnych przygotowuje się do uroczystego uczczenia tego ważnego w historii Polski wydarzenia. W Andrychowie jakoś cicho na ten temat. Ekipa Tomasza Żaka nie zaplanowała nawet składania kwiatów. Być może burmistrz i jego towarzysze nie wiedzą, gdzie by te wiązanki można było złożyć?

Jest takie miejsce, najodpowiedniejsze, by choć symbolicznie oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą niepodległość. To Pomnik Grunwaldzki. Gdy w 1910 roku wznoszono go na Górnicy, miał on oczywiście upamiętniać przede wszystkim 500. rocznicę grunwaldzkiej wiktorii, jednakże na jego szczycie umieszczono kulę armatnią z… Powstania Styczniowego.


Pamiętamy o ofierze naszych przodków
http://dlaandrychowa.blogspot.com/2012/11/
andrychow-swietuje-rocznice-odzyskania.html 

Pomnik nasz miał zatem w zamyśle twórców nawiązywać także do najnowszej historii Polski, do ostatniego zrywu niepodległościowego. Dzięki owej kuli armatniej pomnik nabrał także charakteru bardziej uniwersalnego, niż pozornie mogło się wydawać. Upamiętniał bowiem nie tylko opór wobec pruskiego, ale i rosyjskiego zaborcy. Był hołdem współczesnych dla poległych a także jeszcze żyjących uczestników Powstania. Stanowił patriotyczną alegorię w czasach, gdy nie wolno było o tym oficjalnie mówić.


Warto też zwrócić uwagę, że gdy w czasach komunizmu i zależności Polski od wschodniego sąsiada, w 1960 roku odbudowywano Pomnik Grunwaldzki, na jego szczyt nie wróciła już pamiątka oporu wobec rosyjskiego najeźdźcy, lecz orzeł. Raczej nieprzypadkowo.



Wiemy, że obecnej andrychowskiej władzy bardzo pod górkę jest na Górnicę, pod Pomnik Grunwaldzki, my jednak się tam z wiązanką pojawimy, do czego też zachęcamy mieszkańców Andrychowa i okolic.




INNI TEŻ PAMIETAJĄ O POWSTANIU STYCZNIOWYM 1863

Narodowy Bank Polski zaprezentował wizerunki monet kolekcjonerskich poświęconych polskiemu powstaniu narodowemu. Monety zostaną wprowadzone do obiegu pod koniec stycznia br. W tym temacie zostaną wydane monety - 2 zł z nordyckiego złota oraz srebrna 10-złotówka. Nakłady monet wyniosą odpowiednio do 800 tyś. (Nordic Gold), do 28 tyś. egzemplarzy srebrnych monet.




LinkWithin