31 marca 2013

Felietonik świąteczny. Ocieplenie klimatu? Pakiet energetyczny? Wyjrzyjmy przez okna!


Świąteczny czas to dobry moment, aby sięgnąć myślą trochę dalej niż najbliższe dni i trochę szerzej niż własne podwórko. Tegoroczna wielkanocna aura skłoniła nas do zastanowienia się nad tematem dla wszystkich Polaków niezwykle istotnym, a przemilczanym w mainstreamowych mediach. Mowa o unijnym pakiecie klimatyczno – energetycznym obowiązującym od początku roku, którego wdrażanie ma się zakończyć za siedem lat. Ocenia się, że w efekcie wprowadzenia pakietu w Polsce ceny hurtowe energii elektrycznej wzrosną o 100%, a ceny ciepła do roku 2050 o 300%. Z tego samego powodu do 2020 roku pracę może stracić nawet 300 tysięcy osób!

30 marca 2013

Zmartwychwstanie Pańskie w naszych parafiach (foto)


Dobiegają końca najważniejsze dla chrześcijan dni - pamiątka męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. We wszystkich kościołach przez całą Wielką Sobotę trwało święcenie pokarmów. Przy tej okazji wierni adorowali Krzyż i Najświętszy Sakrament w symbolicznym Grobie Pańskim. Gdzieniegdzie zgodnie ze starą tradycją święci się też pokarmy poza kościołami, najczęściej przy kapliczkach. 

Wielka Sobota to największa chrześcijańska Wigilia - Wigilia Paschalna. W parafiach odprawiane są w tym dniu bardzo bogate w treści i symbolikę obrzędy.

Święcimy pokarmy (foto)



Dzisiaj, w Wielką Sobotę zgodnie z tradycją w kościołach odbywa się uroczyste święcenie pokarmów wielkanocnych. Do pięknie przystrojonych koszyczków wkładamy m.in. baranka, chleb, jaja, kiełbasę, sól czy chrzan. 




O symbolice wielkanocnego koszyka można przeczytać m.in. na portalu opoka.pl pod tym adresem: http://www.opoka.org.pl/varia/wielkanoc/kulinaria/1109.1,Swieconka_i_jej_symbole.html
My zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z pierwszego dzisiejszego dnia święcenia pokarmów w parafii św. Macieja w Andrychowie. 
Prosimy również Czytelników o nadsyłanie swoich zdjęć. Chętnie je opublikujemy!

POLECAMY! KOLEJNY KONCERT W KLUBIE 69!


Za dwa tygodnie, w niedzielę 14 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie wystąpi NEW TRIO (Polska-Rosja) w składzie: Mateusz Smoczyński – skrzypce, Jan Smoczyński - organy Hammonda, Aleksandr Zinger - perkusja. 
Jak informuje Jerzy Górka:
„New Trio to ugruntowana marka i znakomity skład. Niezwykła formacja, nominowana do nagrody Fryderyki 2011 wraca z nowym albumem.

29 marca 2013

Źródło spod Pańskiej Góry. Na święta kolor, relacje, informacje a także piękne świadectwo zaufania Bogu


Wcześniej niż zwykle, bo już dzisiaj w kiosku „Emaus” można nabyć tygodnik parafii św. Macieja. Tradycyjnie, świąteczny numer „Źródła…” ma kolorową okładkę. Na pierwszej stronie zamieszczono życzenia od duszpasterzy, na ostatniej (także w kolorze) niepublikowane dotąd zdjęcia z Drogi Krzyżowej, która 22 marca przeszła ulicami Andrychowa oraz fotograficzne wspomnienie z pielgrzymki andrychowian do Ziemi Świętej. W środku znajdziemy m.in. obrzęd śniadania wielkanocnego, krótką relację z obchodów Niedzieli Palmowej w parafii (wraz ze zdjęciami), kolejne podziękowania za wsparcie inwestycji parafialnych oraz świąteczne informacje. Ze swojej strony, w sposób szczególny zachęcamy do przeczytania dwóch tekstów: artykułu Ireneusza Żmii poświęconego świętowaniu Wielkiej Soboty obecnie i w dawnych czasach oraz świadectwa związanego z karmelitą, ojcem Rudolfem Warzechą, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w styczniu 2011 roku.

27 marca 2013

Felieton. Dla wspólnego dobra i ku chwale Ojczyzny – rozmawiajmy!


Wielu mieszkańców interesujących się lokalną polityką zauważa, że coś się niecodziennego dzieje. Choćby wokół tzw. uchwały „śmieciowej”. Pod nieobecność Tomasza Żaka  przeforsowano nowe, zdecydowanie niższe ceny za wywóz śmieci. Trudno powiedzieć czy to już koniec stworzonego przez burmistrza układu, czy też takie głosowania są wynikiem „zmęczenia materiału”. Wydaje się, że niektórzy radni doszli do wniosku, że są pewne granice w popieraniu pomysłów T. Żaka. Cieszy mnie szczególnie postawa radnego Jerzego Mrawczyńskiego. Jeszcze do niedawna pomiędzy nami wykopany był głęboki  rów. Wymienialiśmy między sobą  złośliwości, były wzajemne animozje - po prostu nie przepadaliśmy za sobą. I stała się rzecz niezwykła, albo najzwyklejsza w świecie. 

Felieton. Burmistrz "zgrillowany", ale nie wycięty!


Po ostatniej sesji Rady Miejskiej (z 21 marca) otrzymaliśmy wiele sygnałów od naszych Czytelników. Pytania dotyczyły paru spraw, ale największe zainteresowanie wzbudziła wypowiedź Pani Janiny Góralczyk, którą specjalnie dla Państwa przedstawiamy poniżej. Andrychowianie pytali także, jak znaleźć w sieci retransmisje obrad oraz gdzie jest burmistrz Żak.

25 marca 2013

Felieton. O drelicharzu i zasłużonym dla gminy profesorze - odpowiedź niepokornego


W marcowych „ Nowinach Andrychowskich” ukazał się artykuł autorstwa Pani Marii Skrzypiec i Pana Andrzeja Frysia pt. „Kilka uwag o <andrychowskim drelicharzu>”. W tekście jest kilka wątków, które być może doczekają się osobnych komentarzy. Chciałbym się teraz odnieść tylko do tych, w których wywołano moją osobę. Przy okazji mojego stosunku do drelicharza jako symbolu Andrychowa, autorzy nazwali mnie „niepokornym” w cudzysłowie. Przyznam, że ten cudzysłów mnie zabolał, zwłaszcza z ust (piór) osób, które w nieodległej jeszcze przeszłości przyklaskiwały jedynie słusznej partyjnej linii. Niepokornym byłem od zawsze, ale tylko tam, gdzie działa się komuś krzywda lub też przekraczano normy współżycia społecznego. Dziwię się, że ludzie z tak bogatym bagażem doświadczeń życiowych i społecznych tego nie rozumieją. 

Felieton. Jeszcze o kinie domowym w Domu Kultury


Wobec kontrowersji, które towarzyszyły utworzeniu w Miejskim Domu Kultury kina na miarę możliwości obecnej władzy, czyli popularnego „kina na pięterku”, złożyłem zapytanie do burmistrza Żaka. Jak się okazuje, tylko samo stworzenie przybytku X Muzy na 47 miejsc kosztowało Gminę prawie 121 tysięcy złotych netto. Powtórzmy raz jeszcze – netto. A gdzie VAT? 
Mimo dużej kampanii reklamowej, na spotkanie z Krzysztofem Zanussim inaugurujące działalność „kina na pięterku” bilet kupiły 32 osoby. Przez trzy dni (piątek – sobota - niedziela, 1 – 3 lutego) sprzedano łącznie tylko 21 bilety i 4 karnety. Konkretnie wyglądało to tak:

24 marca 2013

Świętowaliśmy Niedzielę Palmową (foto)


Dzisiaj (tj. 24 marca) Kościół Katolicki świętuje uroczystość Niedzieli Palmowej. Jest to ostatnia niedziela przed Wielkanocą. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Kiedy Chrystus wjeżdżał na osiołku do tego miasta, lud wiwatował, rzucając pod nogi szaty oraz gałązki. Na pamiątkę tych wydarzeń wykonuje się okolicznościowe palmy, które dodatkowo symbolizują zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. 

23 marca 2013

Felietonik na gorąco. Pomnik drogowego absurdu stanął na drodze. Sam stanął!/AKTUALIZACJA


Na drodze łączącej rondo na ul. Szewskiej z ul. Starowiejską stoi zepsuty autobus. Wrak tarasuje cały pas jezdni przy samym skrzyżowaniu. Tam, gdzie i tak już od miesięcy jazdę na co dzień utrudniają kratery w nawierzchni. Autobus „parkuje” zaledwie kilka metrów od znaków ograniczających wjazd na tę drogę samochodom o masie powyżej 7 ton. Skąd się tam wziął? 
AKTUALIZACJA: Jak słusznie zwrócił nam uwagę jeden z Czytelników „znak B-5 ograniczający tonaż na drogach z definicji nie dotyczy autobusów. Ten znak w rozumieniu kodeksu drogowego to: zakaz wjazdu samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 7 ton. Autobus natomiast nie jest samochodem ciężarowym. Nawiasem mówiąc ten zepsuty autobus stoi tam od piątku.” Bardzo dziękujemy za fachowy komentarz. Polska jest krajem absurdów, a meandry polskiego prawa (nawet tego o ruchu drogowym) wciąż nas zaskakują bez względu na liczbę przejechanych kilometrów:)

Droga Krzyżowa ulicami Andrychowa (foto)


Mimo zimowej aury setki andrychowian wzięło udział w piątek  (22 marca) w Drodze Krzyżowej ulicami Andrychowa. Nabożeństwo zorganizowała parafia św. Macieja. Wierni przeszli od kościoła na Plac Mickiewicza, ul. Krakowską, Szewską do ronda, a następnie ul.: Brzegi, 27 Stycznia, przez Planty do kościoła. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu dokumentującego to wydarzenie. 

Źródło spod Pańskiej Góry. Wszystko, co trzeba wiedzieć o obchodach Triduum Paschalnego a także wiele innych informacji


Tradycyjnie zachęcamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem „Źródła spod Pańskiej Góry”, które jest już dostępne w przykościelnym kiosku „Emaus”. W tygodniku znajdziemy m.in. szczegółowy plan obchodów Triduum Paschalnego w parafii św. Macieja w Andrychowie. „Źródło…” zamieszcza także wiele istotnych informacji przydatnych w Wielkim Tygodniu. Nie zabrakło szóstego odcinka cyklu wielkopostnego autorstwa ks. Michała Gajzlera. Ksiądz Michał jest również autorem tekstu pt. „Nie stawiajmy Bogu barier” poświęconego parafialnym rekolekcjom dla gimnazjalistów. Polecamy ten artykuł! Znajdziemy w nim niezwykle szczere wypowiedzi młodych andrychowian. Ponadto w „Źródle…” zamieszczone są stałe cykle tygodnika, m.in. „Co się dzieje”  oraz „Z Archiwum X. Proboszcza”.  Raz jeszcze zachęcamy do nabycia „Źródła spod Pańskiej Góry”. 

22 marca 2013

Felieton. Ta kadencja to stracone lata dla Andrychowa i dla Małopolski Zachodniej


Z mieszanymi uczuciami przeczytaliśmy informację, że Sejmik Województwa Małopolskiego przeznaczył 100 tysięcy złotych na ratowanie zabytków w powiecie wadowickim
http://wadowice24.pl/kultura/wystawy/5949-na-zabytki-dadz-100-tys-z Niby każdy grosz się liczy, ale... Po pierwsze, suma jest symboliczna. Po drugie, pieniądze te podzielono pomiędzy Wadowice, Kalwarię, Spytkowice i Stryszów. Andrychów znowu został pominięty! Tym razem przez Kraków. A przecież nie na to liczyliśmy. Do dzisiaj pamiętamy doniesienia z obozu burmistrza Żaka, mówiące o dobrych kontaktach i znajomościach we władzach województwa. Jak to w praktyce wygląda? Owszem marszałek Marek Sowa pokazuje się w Andrychowie od czasu do czasu na przykład na imprezach biesiadnych, a i wojewoda Jerzy Miller się na takim spotkaniu raz pojawił. Ale niewiele z tego wynika. Nad akcją z teatrzykiem cieni, przez litość nie będę się pastwił, chociaż podrzucono nam ten projekt jak gorący kartofel i śmierdzące jajo jednocześnie. Gdybyż to jeszcze wszyscy w całej Małopolsce byli traktowani po macoszemu, łatwiej by nam było znieść to ubóstwo. Prawda jest jednak całkiem inna. Przykra.

21 marca 2013

Felieton. Żegnamy burmistrza Żaka



Wielu andrychowian czekało na ten dzień. My też. I doczekaliśmy się! Dzisiaj żegnamy burmistrza Andrychowa. Tomasz Żak wyjeżdża... za granicę! Nie znamy dobrze planów włodarza i nie wiemy nic o ewentualnym powrocie. Jako optymiści z natury, nie martwimy się na zapas, lecz świętujemy, co przynosi dzień.

20 marca 2013


Serdecznie dziękujemy wszystkim Czytelnikom! To nasz wspólny sukces! Ponad 200 000 odsłon bloga dlaandrychowa.pl w ciągu jedenastu miesięcy! W tym czasie wielokrotnie dzienny licznik przekraczał 1000 odwiedzin! W niecały rok opublikowaliśmy 440 postów. Wszystkim gorąco raz jeszcze dziękujemy i zapraszamy do odwiedzania nas każdego dnia!


19 marca 2013

Felietonik. Dzieci w sieci, a Agnieszka z Proszowic


Zaczęło się w niedzielę wieczorem od telefonów znajomych. Widzieliście? Nie? Nasze dzieci widziały i teraz marudzą. A wasze? Nasze jeszcze nie. Po chwili: już tak. I wojna domowa gotowa. O co chodzi? Zajrzeliśmy do internetu na stronę Nowin Andrychowskich. Wiadomość dnia: „Tymoteusz świętował w Kinie Świadomego Widza”. Duży tytuł i krótka notka:
„Kino Świadomego Widza to nie tylko ambitne filmy. Dziś (17 marca) po raz pierwszy zorganizowano tutaj urodziny. Swoje święto obchodził Tymoteusz, który skończył siedem lat. - Kino to także wspólna zabawa. Podczas takich urodzin są projekcje dla najmłodszych, quizy filmowe. Wszytko to tak naprawdę zabawa: integracja i edukacja – wyjaśnia Aneta Wądrzyk, koordynatorka Kina Świadomego Widza.”
Poniżej zamieszczono kilka kolorowych zdjęć bawiących się dzieci. Na jednym z nich nad maluchami pochyla się szczęśliwa mama jubilata, siedmioletniego Tymoteusza czyli wiceburmistrz Andrychowa Agnieszka Perończyk – Adamek z domu Paciorek.
Dzieci nasze z internetem obeznane toteż szybko informację o imprezie znalazły i dalejże się o swoje upominać. One też by takie przyjęcie w kinie chciały. Ze słodyczami, prezentami i bajkami. Też chcą zaprosić wszystkich kolegów. I oczywiście dziennikarzy, żeby potem zdjęcia w gazecie albo chociaż w internecie były.

18 marca 2013

Podczas Wielkanocnej Zbiórki Żywności andrychowianie ofiarowali ponad dwie tony artykułów spożywczych


Jak poinformowała nas Małgorzata Majdak ze Szkolnego Klubu PCK HDK przy Zespole Szkół nr 1 (współorganizatora akcji) w Andrychowie podczas Wielkanocnej Zbiórki Żywności w dniach 15,16 i 17 marca zebrano w naszym mieście około 2200 kg artykułów spożywczych, w tym głównie: cukier, mąkę, makaron, ryż, olej, konserwy i słodycze. Żywność zostanie przekazana do najbiedniejszych rodzin naszej gminy, a także według zapotrzebowania zgłoszonego przez inne instytucje. Organizatorzy chcieliby bardzo, bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy podzielili się żywnością z najbiedniejszymi. Podziękowania należą się wolontariuszom, którzy zaangażowali się w zbiórkę żywności oraz wszystkim mediom, które promują akcje zbiórki żywności.

Felieton. Nie wszystko da się ukryć. Docieramy do kolejnych faktów w sprawie zarzucenia przez burmistrza Żaka budowy małej obwodnicy Andrychowa.


Tomasz Żak rozpoczął swoją kadencję od katastrofalnej decyzji zarzucenia budowy łącznika Włókniarzy – Starowiejska z dwoma rondami i rezygnacji z 3 milionów złotych z tzw. schetynówki i ok. 400 tysięcy zł. dofinansowania z powiatu. Tłumaczył wówczas, że w sądach leżą protesty mieszkańców, a kasę z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych (czyli właśnie „schetynówki”) załatwi bez problemu, jeśli będzie potrzeba. Nie wierzyliśmy w żaden argument nowego burmistrza. Niejednokrotnie przypominaliśmy mu, że ma ważne pozwolenie na budowę, pieniądze zewnętrzne na inwestycję i pełną dokumentację przygotowywaną latami przez pracowników magistratu. Miał zatem wszystko, co potrzebne do budowy łącznika. Nic z tego. Łącznika nie ma, a w miejscu zaplanowanego ronda na ul. Starowiejskiej jest drogowa katastrofa. Po dwóch latach na jaw wychodzą kolejne fakty.

17 marca 2013

Felieton. Opłaty za śmieci – bałaganu ciąg dalszy. O tym jak burmistrz Żak bagatelizuje radnych, a mieszkańcom nie mówi się wszystkiego


W ubiegły wtorek, 12 marca w Twoim Radiu Andrychów wystąpił burmistrz Żak. Rozmowa dotyczyła głównie nowej uchwały obniżającej opłaty za wywóz śmieci, którą podjęli radni parę dni wcześniej wbrew woli rządzącej koalicji. Burmistrz bagatelizował znaczenie tej decyzji radnych. Moim zdaniem, Tomasz Żak był zupełnie nieprzygotowany do rozmowy na ten temat. Zaprzeczał sam sobie. Twierdził, że te ustalenia są przedwczesne, choć sam przeforsował pierwszą mniej korzystną dla mieszkańców uchwałę już w grudniu ubiegłego roku. To on wówczas nie posłuchał dobrej rady, aby się nie śpieszyć. O tym teraz Tomasz Żak nie mówi. Nie mówi też o innych, bardzo istotnych faktach!

16 marca 2013

„Źródło spod Pańskiej Góry”. Informacje z życia Kościoła i parafii. A także o tym, co słychać w obu andrychowskich kinach i o tym, jak radni zagłosowali w sprawie ważnej dla każdego z nas.


W kiosku „Emaus” przy kościele św. Macieja w Andrychowie jest już dostępny najnowszy numer parafialnego tygodnika. Na pierwszej stronie gazety redakcja pisze m.in. o wyborze nowego papieża Franciszka. W środku wiele ważnych informacji z życia parafii. Na prośbę Czytelników, ponownie zamieszczony został program parafialnych rekolekcji wielkopostnych.

15 marca 2013

Felieton. Radny Adam Kubik samotnie ratuje Nowiny przed całkowitym upadkiem


Marcowe Nowiny Andrychowskie są w sprzedaży już od tygodnia, a my nie napisaliśmy o nich dotąd ani słowa. Chociaż w miesięcznik zaopatrzyłem się niezwłocznie i przeczytałem od razu, do skreślenia nawet kilku słów zwyczajnie zabrakło mi siły i ochoty. To, co się dzieje z Nowinami, jest po prostu smutne. Gazeta stacza się po równi pochyłej i nie widać żadnej próby ratowania tego szacownego tytułu. Przeciwnie. Po dwudziestu trzech latach zmieniono wygląd winiety. To kolejny gwóźdź do trumny, albo strzał w kolano w wykonaniu redaktora naczelnego z Kęt. Obecna winieta z infantylną czcionką tylko zniechęci najwierniejszych czytelników, którzy cenią sobie szacunek dla tradycji.

14 marca 2013

Felieton. Absurd drogowy do siódmej potęgi. To ma być przyjazny klimat dla przedsiębiorczości?


Bezrobocie rośnie na potęgę z miesiąca na miesiąc. Firmy ledwo zipią, a ludzie tracą pracę. Tymczasem lokalne władze tracą chyba rozum! Kilka dni temu na 200-metrowym odcinku Białej Drogi starostwo ograniczyło dopuszczalną masę pojazdów do siedmiu ton. To zakaz wjazdu dla ciężarówek a szczególnie tirów. Nieco ponad kilometr dalej w kierunku Wieprza działa poważna firma spedycyjna SM Logistic, która obsługuje kilkaset tirów. Przedsiębiorcy poprosili władze powiatowe o zniesienie ograniczenia, a burmistrza Andrychowa o wsparcie. „W odpowiedzi” parę dni później nasz magistrat postawił podobne ograniczenia na ul. Przemysłowej, co dodatkowo wydłużyło objazdy dla SM Logistic i przyblokowało zakład CMC leżący przy tej drodze. Czy tak w praktyce wygląda przyjazny klimat dla przedsiębiorczości zapowiadany w kampanii wyborczej przez Tomasza Żaka? Przecież w tych firmach pracują andrychowianie! Jeszcze pracują!

Bank Żywności informuje! Wielkanocna Zbiórka Żywności rusza 15 marca! Wystarczy podzielić się zakupami.



Od 15 do 17 marca na terenie województwa małopolskiego odbędzie się 15 już edycja Wielkanocnej zbiórki Żywności organizowanej przez Bank Żywności w Krakowie.

Wolontariusze Banku Żywności w Krakowie, będą zachęcać klientów sklepów spożywczych, aby zrobili trochę większe zakupy i podzielili się nimi z tymi, którzy na co dzień są niedożywieni. Produkty rekomendowane do przekazania podczas zbiórki to: olej, cukier, konserwy rybne i mięsne, dżemy, słodycze.

13 marca 2013

Ludzie piszą. Burmistrz Żak ma dwóch zastępców, to teraz wszędzie w Andrychowie tak ma być?


Otrzymaliśmy list od Pani Marii. Dotyczy on zmiany Statutu Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (CKiW), przewidującej powołanie w tej instytucji dwóch wicedyrektorów. Dziękujemy i pozdrawiamy. List drukujemy w całości.
"Witam. Właśnie przeczytałam tekst Pana Kubienia o tym, co wyprawia się wokół Centrum Kultury i Wypoczynku. Chodzi o tych planowanych 2 zastępców dyrektora. Proszę, niech Pan Kubień zapyta burmistrza Żaka, po co w tym centrum ma być 2 zastępców dyrektora, skoro od jakiegoś czasu trwa tam zwalnianie ludzi? Najpierw „wyrzucono” z CKiW sprzątaczki, potem innych pracowników.  Do coraz mniejszej liczby ludzi trzeba dyrektora i 2 wicedyrektorów? Niedawno słuchałam nagrania, jak burmistrz Żak mówił, że CKiW może zatrudniać tylko 4 osoby. Czyli co?  Mamy mieć w Andrychowie instytucję z dyrektorem, 2 wicedyrektorami  i jednym pracownikiem? 

Nie przegap


12 marca 2013

Felieton. O deklaracjach i kulisach nowej uchwały śmieciowej


Prosiliśmy, aż się doprosiliśmy! Nareszcie ekipa burmistrza dała nam szansę na pochwałę. Wczoraj, 11 marca o godz. 13.49 na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Andrychowie pojawił się komunikat w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami:
„W związku z uchwaleniem nowych metod ustalania opłat za gospodarowanie odpadami, nowych stawek, terminu, częstotliwość i trybu uiszczania oraz wzoru deklaracji o wysokości opłaty za te odpady informujemy że, do czasu uprawomocnienia się uchwał (ok 2 tygodnie) przyjmowanie deklaracji zostaje wstrzymane. Nowy termin złożenia deklaracji ustalony został na 30 maja 2013 r.” (pisownia oryginalna)

11 marca 2013

Felieton. W Andrychowie jednak da się taniej


Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w czwartek 7 marca przyjęta została uchwała obniżająca planowane opłaty za wywóz śmieci. Za taką uchwałą było dziewięciu radnych. Dwóch się wstrzymało. Siedmiu głosowało przeciwko. W sesji nie uczestniczył burmistrz Tomasz Żak, który podobno przebywał w tym czasie za granicą. Opłaty uchwalone przez Radę Miejską za wywóz śmieci segregowanych: gospodarstwo jednoosobowe – 7 zł, 2-osobowe – 14 zł, 3-osobowe – 21 zł, 4-osobowe – 24 zł, 5-osobowe – 30 zł, 6-osobowe – 36 zł, 7-osobowe – 35 zł, a gospodarstwa liczniejsze niż 7-osobowe – 35 zł plus 5 zł za każdą osobę powyżej tej liczby. Śmieci niesegregowane: gospodarstwo jednoosobowe – 10,50 zł, 2-osobowe – 21 zł, 3-osobowe – 31,50 zł, 4-osobowe – 36 zł, 5-osobowe – 45 zł, 6-osobowe – 54 zł, 7-osobowe – 52,50, a gospodarstwa liczniejsze niż 7-osobowe – 52,50 plus 7,50 zł za każdą kolejną osobę. 

O kulisach wydarzeń związanych z ustalaniem nowych opłat za wywóz śmieci napiszemy w osobnym felietonie. 

10 marca 2013

Felieton. Za mało dyrektorskich stołków? W CKiW zwalniają zwykłych pracowników a chcą utworzyć nowe kierownicze stanowiska!

Mam przed sobą projekt uchwały dotyczący „Zmiany statutu Centrum Kultury i Wypoczynku” i własnym oczom nie chce mi się wierzyć. Dokument na najbliższą sesję Rady Miejskiej przygotowała wiceburmistrz Agnieszka Perończyk – Adamek z domu Paciorek. W paragrafie 10 czytamy: „W strukturze Centrum przewiduje się maksymalnie dwóch zastępców dyrektora.” Podczas gdy w Andrychowie szaleje bezrobocie a w samym CKiW zwalnia się ludzi,którzy pracowali tam od lat, władze mają zamiar stworzyć nowe dyrektorskie stołki? To pomysł skandaliczny, do którego nie przyłożę ręki! Tylko raz w historii tej instytucji coś takiego utworzono i jedynym jak do tej pory wicedyrektorem centrum był Roman Babski - obecny przewodniczący Rady Miejskiej. Kiedyś publicznie stwierdziłem, że było to najbardziej niepotrzebne stanowisko w tej instytucji. Nadal podtrzymuję to zdanie. Tymczasem burmistrz Żak i jego zastępczyni dwojga nazwisk wymyślili dwie takie fuchy! Jedna pewnikiem dla sprowadzonej do Andrychowa Pani, która prowadziła kino Wisła w Brzeszczach? Teraz w tym kinie sprawę prowadzi prokuratura (pisaliśmy o tym m.in. tutaj:
http://dlaandrychowa.blogspot.com/2012/12/podpatrzone-kronika-beskidzka-o-kinie-i.html

9 marca 2013

Ludzie piszą. Zioła w Baszcie ściśle tajne


Otrzymaliśmy bardzo ciekawego maila od mieszkanki Andrychowa. Serdecznie dziękujemy i publikujemy w całości:

„Witam:) Felietonik. Sprzedajemy ziółka. Dla każdego prezencik o wartości 50 zł! Przyszło ok 50 osób (dzisiaj - 07.03) w wieku 50 - 70 lat. Niestety nie można było robić zdjęć ani nagrywać. Hmmm, wręcz tego zabroniono! Sprzedawano różnego rodzaju kuracje z ziółek peruwiańskich, powołując się na ojca Edmunda Szeligę, który żył w Peru i prowadził pełną dokumentację na temat leczniczego działania tychże ziółek oraz licznych wyleczeń z ciężkich chorób jak rak. Ponoć jeśli chodzi o raka - 85% wyleczeń. Ziółek nie kupiłam, nie dotrwałam do końca wykładu, rozpraszały mnie dziwne, nowe malowidła na ścianach byłej „Baszty". Prezenciku o wartości 50 zł też nie otrzymałam:( Ale za to znam wiele chorób wieku starczego! Dołączam zdjęcie ulotki. Czy można handlować w Laboratorium Baszta??? Pozdrawiam cieplutko i radośnie. 
Kobieta z krwi i kości - pochodzenie – Andrychów!”

Najnowsze wydanie „Źródła spod Pańskiej Góry”. Mnóstwo informacji i program rekolekcji.


W kiosku „Emaus” przy kościele św. Macieja jest już dostępny najnowszy numer „Źródła spod Pańskiej Góry”. Zachęcamy do lektury tygodnika. Znajdą tam Państwo mnóstwo ciekawych informacji. Na pierwszej stronie zamieszczona jest krótka relacja z pielgrzymki andrychowian do Ziemi Świętej. W środku m.in.: program rekolekcji wielkopostnych w parafii św. Macieja, artykuł poświęcony misjom i stałe rubryki: „Ks. proboszcz dziękuje”, „Czy wiesz że….” oraz ogłoszenia. W szczególny sposób polecamy wielkopostny tekst autorstwa ks. Michała Gajzlera zatytułowany „Nie możemy się bać, mając Boga za Ojca”. 
Na koniec, prezentujemy garść nowych, dotąd niepublikowanych zdjęć z pielgrzymki andrychowian do Ziemi Świętej na przełomie lutego i marca. Wszystkie (poza jednym) są autorstwa Kajetana Rusinka. 

8 marca 2013

Dzień kobiet


Felieton. Jak biedny Andrychów sponsoruje Wadowice, Bielsko i Cieszyn!


30 stycznia burmistrz Żak poinformował o rozstrzygnięciu otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w Gminie Andrychów od 10 lutego do 31 grudnia tego roku. Chodzi o podział pieniędzy między stowarzyszenia i kluby sportowe działające na terenie naszej gminy. Zbliża się połowa marca, a podobno nie wszyscy jeszcze obiecaną kasę dostali. Takie w każdym razie docierają do nas sygnały. Sprawdzimy je u źródła, czyli u wypoczętego po urlopie Tomasza Żaka, gdy tylko wróci z Włoch. Na razie przyjrzeliśmy się, jak rozdzielono fundusze z budżetu Andrychowa. I tu pierwsza niespodzianka! Niemal 90 tysięcy złotych przyznano stowarzyszeniom spoza naszej gminy! Najwięcej bo prawie 44 tysiące powędruje do Wadowic! 20 tysięcy zainkasuje klub z Bielska Białej. A kolejne 25 tysięcy ma trafić do Cieszyna! Tak, do Cieszyna na Śląsku, tego co graniczy z Czechami. To nie jedyne sensacje zawarte w tym dokumencie.

7 marca 2013

Fotoreportaż z Ziemi Świętej

Od 25 lutego do 4 marca grupa wiernych z parafii św. Macieja w Andrychowie wraz z przyjaciółmi parafii przebywała w Ziemi Świętej. W programie pielgrzymki znalazły się m.in. wizyty w takich miejscach, jak: Bazylika Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem, Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie, Góra Oliwna, Góra Karmel, Góra Ośmiu Błogosławieństw. Udziałem uczestników pielgrzymki było także przejście Drogi Krzyżowej ulicami starej Jerozolimy, czy odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego nad brzegiem Jordanu. Pary małżeńskie ponownie złożyły swoje przysięgi w Kanie Galilejskiej.  Poniżej publikujemy mini reportaż autorstwa Kajetana Rusinka. Zapraszamy.

6 marca 2013


Felieton. Jeszcze o finansach „Nowin” i Radia Andrychów. Jest gorzej niż myślałem.



Kilka tygodni temu pisałem na naszym blogu o dość kuriozalnej sytuacji rozgrywającej się wokół „Nowin Andrychowskich”. Na styczniowej sesji zgodnie z wieloletnim zwyczajem, Rada Miejska oceniała finanse „Nowin” za poprzedni rok. Tyle tylko, że tym razem nie otrzymaliśmy pełnej informacji na ten temat. Konkretnie nie przedstawiono nam wszystkich wydatków redakcji. Postanowiłem więc złożyć oficjalne zapytanie w tej sprawie. Wszystko już wiadomo. Jest gorzej niż myślałem. Dużo gorzej.

5 marca 2013

Felietonik. Kolejny konkurs piękności. Akcje burmistrza Żaka rosną! A miasto „więdnie”.


Właśnie trwa konkurs na najlepszą witrynę samorządową. Plebiscyt ogłosił portal wadowice.naszemiasto.pl. Aktualnie prowadzi w nim strona Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Dzisiaj rano miała 261 głosów, czyli ponad dwa razy więcej niż druga w klasyfikacji witryna Tomic. Głosowanie potrwa do końca marca. Jeśli www.andrychow.eu zwycięży, burmistrz Żak znowu będzie miał okazję do radości. I będzie się czym chwalić! Na pewno?

4 marca 2013

Felieton. Andrychów na Onecie


Andrychów rzadko przebija się do ogólnopolskich mediów i wcale nad tym nie ubolewamy, bo zwykle wiąże się to z jakąś aferą albo kosmiczno – komiczną bzdurą (patrz chałupa na rondzie albo próba wymeldowania radnego z jego własnego mieszkania). Tym razem jednak zainteresował się nami portal onet.pl, który poinformował o wznowieniu prac przy budowie mostu na K52. Wnioskujemy, że ktoś jeszcze oprócz nas, andrychowian martwi się o tę inwestycję.

3 marca 2013

Felieton. Cicha porażka. Andrychów nie dostał nic z tegorocznego rozdania funduszy na usuwanie skutków powodzi


Kilka dni temu w Krakowie rozdano małopolskim samorządowcom prawie 188 milionów złotych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Z tej olbrzymiej kwoty do Andrychowa nie trafi ani złotówka. Większość pieniędzy przeznaczona jest na remonty dróg zniszczonych w 2010 r. Skorzysta z nich aż 131 gmin i 16 powiatów z całej Małopolski:
http://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=7090

2 marca 2013

Alarm 112 (5)


Prezentujemy kolejny odcinek naszego cyklu „Alarm 112”. Informujemy w nim o wybranych zdarzeniach oraz interwencjach policyjnych i strażackich z Andrychowa oraz okolic (o wszystkich nie sposób napisać ze względu na ich ogromną liczbę). W piątej odsłonie cyklu przedstawiamy wydarzenia z lutego. 

Wojna, zemsta, miłość – Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza


Jak pisaliśmy, najnowszy numer „Źródła spod Pańskiej Góry” obszernie informuje o programie andrychowskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego na marzec. Za zgodą redakcji, przedrukowujemy artykuł poświęcony temu tematowi. Zapraszamy do zapoznania się z marcowymi propozycjami Dyskusyjnego Klubu Filmowego, działającego w kinie „Beskid” przy ul. Krakowskiej w Andrychowie.

„Źródło spod Pańskiej Góry”. Relacje, dużo informacji i program Dyskusyjnego Klubu Filmowego na marzec


W kiosku „Emaus” przy kościele św. Macieja w Andrychowie jest już dostępny najnowszy numer „Źródła spod Pańskiej Góry”. Parafialny tygodnik zamieszcza m.in. relacje z dwóch wydarzeń, które odbyły się w ubiegłą niedzielę: wielkopostnego koncertu w kościele oraz pokazu filmu „Anatomia upadku” w kinie „Beskid”. W „Źródle…” znajdziemy także obszerne omówienie marcowych propozycji andrychowskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. A są to propozycje zaiście ciekawe.

LinkWithin